Çiçeğiniz açmıyor veya küstü mü? İşte çiçekleri coşturan  büyükanne yöntemi

Çiçeğiniz açmıyor veya küstü mü? İşte çiçekleri coşturan büyükanne yöntemi

Çiçeklerin coşmasını sağlayacak bu yöntem sayesinde çiçekleriniz hem daha hızlı çiçek açacak hem de asla solmayacak

Çiçekler zamanla çiçek vermeyi bırakır ve solar. Bu durum çiçek bakan herkesin canını sıkmaktadır. Oysa çiçek bakımında herkesin işine yarayacak önemli bir püf nokta bulunuyor.

Çiçekler evimizin, balkonumuzun ve bahçemizin güzelliğine güzellik katan canlılardır. Onları yetiştirmek hem keyifli hem de terapötik bir uğraştır. Ancak bazen çiçeklerimiz istediğimiz gibi büyümez ya da açmaz. Bu durumda onlara biraz destek vermek gerekir. Peki çiçek açmayan çiçek nasıl açtırılır doğal karışım ile? Bu yazımızda sizlere evde kolayca hazırlayabileceğiniz doğal çiçek coşturan tarifleri paylaşacağız.

Milliyet.com.tr sitesinde solmuş çiçekleri canlandırmayı sağlayan yöntem paylaşıldı! İşte işinize yarayacak çiçek bakım tüyosu

Gübreli toprak yöntemi

İlk olarak çiçeği dikkatli bir şekilde saksıdan çıkartın. Ancak köklerine zarar vermemeye dikkat etmelisiniz.

maxresdefault-003.jpg
Kuruyan kök kısımlarını ve yapraklarını kesin. Başka bir saksının içerisine gübreli bir toprak koyun. Köklerini temizlemiş olduğunuz bitkiyi bu saksıya yerleştirin.

Son olarak içerisine can suyunu ekleyin. Bir süre sonra yeşermeye başladığını göreceksiniz.

Sigara külü yöntemi

Pencere önünde solmuş olan saksı çiçekleriniz bazen solmakla kalmayıp böceklenebilir. Çiçeklerinizi tekrar canlandırıp böceklenmeyi önlemek için sigara külü yöntemini kullanabilirsiniz. Bize zarar veren sigara bitkilerinize oldukça faydalı olacaktır.

maxresdefault-004.jpg

Bir miktar sigara külünü çok fazla olmamak şartıyla çiçeklerinizi toprağına ekleyin. Kullanmış olduğunuz kül, bir süre sonra bitkilerinizin canlanmasını sağlayıp, böceklenme sorununu yok edecektir.

Buz ve sıcak su yöntemi

Solmuş ve ölmüş olan saksı bitkilerinizi canlandırmanın bir diğer yolu da buz ve sıcak su yöntemidir.

Bitkinizin köklerine yeterli miktarda buz koyun. Daha sonra Buzların üzerine sıcak su dökün. Bu işlemi belirli aralıklarla tekrarlayarak kurumuş saksı çiçeklerinizi canlandırabilirsiniz.

İlgili Haberler