Harvard öğrencileri bile çözmekte zorlandı! İşte 3 sorulu dünyanın en kısa zeka testi

Harvard öğrencileri bile çözmekte zorlandı! İşte 3 sorulu dünyanın en kısa zeka testi

Harvard öğrencilerinin bile zorlandığı zeka testine siz de katılmak ister miydiniz? Haydi o halde teste...

İnterneti yararlı işler için kullananların sayısı da artıyor. Dünyanın en kısa testlerinden biri sosyal medyada olay oldu.

Dünyanın en kısa IQ testi olarak da bilinen üç soru Profesör Frederick tarafından zeka düzeyini ölçmek için hazırlanmıştı. Hazırlanan bu test dünya genelinde en çok çözülen testler arasında yer almakta.

ÇÖZEBİLEN KİŞİ SAYISI ÇOK AZ

Testi çözebilen kişi sayısı ise sanıldığı kadar fazla değil. Edinilen bilgiye göre; Teste katılanların sadece 13'ü soruların tamamını doğru olarak cevaplayabildi. Peki, Harvard öğrencilerinin bile zorlandığı zeka testine siz de katılmak ister miydiniz? Haydi o halde teste...

woman-5723452-1280.jpg

2005 yılında Profesör Frederick tarafından hazırlanan dünyanın en kısa zeka testi gününüzde halen kullanılıyor. Bilişsel Zeka testi olarak da adlandırılan bu test üç sorudan oluşmaktadır.

DÜNYANIN EN KISA ZEKA TESTİ SORULARI

SORU 1

Bir sopa ve topun maliyeti 1,10 dolardır. Sopanın fiyatı, toptan 1,00 dolar daha fazlaysa topun fiyatı ne kadar olur?

SORU 2

5 tane makine 5 dakikalık sürede 5 adet ürün üretiyorsa 100 adet makine 100 adet ürünü kaç dakikada üretir?

SORU 3

Nilüferle kaplı bir gölde çiçekler her geçen gün kendi boyutunun iki katı olacak şekilde büyüyorlar. Nilüfer çiçeklerinin tüm gölü kaplaması 48 gün sürüyorsa gölün yarısını kaplaması ne kadar sürede olur?

man-4334177-1280.jpg

DÜNYANIN EN KISA ZEKA TESTİ YANITLARI

1. SORUNUN YANITI

Sopaya x dersek ve sopa toptan 1 dolar daha fazlaysa x+1 olur. Bu nedenle de sopa ve topun maliyeti, 2x+1 şeklinde olacaktır. Buradan ulaşılan sonuçla sorudan edinilen bilgi sayesinde cevaba ulaşmak için geriye işlem yapmak kalıyor.

2x+1= 1.10 dolar

2x= 1.10 dolar – 1

2x= 0.10 Penny

x= 0.05 Penny

2. SORUNUN YANITI

Cevap birçok kişi tarafından 100 olduğu düşünülse de bu doğru değil. 5 adet makine, yapımı 5 dakika süren bir üründen 5 adet üretebiliyorsa orantıyla 100 adet makine de 100 tane ürünü eş zamanlı olarak çalışarak 5 dakika içerisinde üretebilir.

question-mark-4009695-1280.jpg

3. SORUNUN YANITI

Birçok kişi yarısı dediği için 48’i ikiye bölerek cevabı 24 gün olarak bulur. Fakat bu da doğru bir cevap değil. Çünkü burada cevabı bulmak için çiçeklerin büyümesine oran olarak bakmak gerekiyor. Cevap kaç olursa olsun fark etmeksizin çiçeklerle tam kaplanmadan bir önceki gün yarısı oranında dolmuştu. Bu nedenle cevap 48-1= 47 şeklindedir.

Dünyanın en kısa IQ testi olarak bilinen bu test, zekanızı doğrudan ölçemez. Sorular daha çok kıvrak zekayı ve okuduğunuzu anlama kabiliyetinizi test edebilir. IQ’nuzu ölçmek için doğrudan profesyonel bir yardım alabilirsiniz.

Kaynak: TGRThaber.com.tr

İlgili Haberler