Çiçeğinizi bu teknikle sulamaktan kurtulun; Tatildeyken canlı kalmaya devam etsinler

Çiçeğinizi bu teknikle sulamaktan kurtulun; Tatildeyken canlı kalmaya devam etsinler

Havalar iyice ısındı. Tatile çıkacaklar çiçeklerinizi nasıl koruyacaklarını düşünüyor. İşte uzun süre çiçeklerinizi sulamaktan kurtulmanızı sağlayacak tüyolar

Yemek.com sitesinde yer alan bir içerikte evinde çiçek olan ve tatile çıkmayı düşünenleri ilgilendiren pratik bir bilgi paylaşıldı.

BAYRAM TATİLİNE ÇIKACAKLARIN EN BÜYÜK DERDİ

Birçok kişi bayram tatili için hazırlık yaptı ve tatile çıktı. Ancak evde çiçekler sulanmayı bekliyor. Kimseye güvenip anahtarımızı da vermek istiyoruz. Birçok kişi çiçeklerinin solmasından korkuyor. Oysa korkmanıza gerek yok. Pratik yöntemler sayesinde çiçekleriniz solmaktan kurtulacak.

GÖZÜNÜZ ARKADA KALMADAN ÇİÇEKLERİNİZ KENDİ KENDİNE SULANACAK

Evde, saksı içinde yetiştirdiğiniz bitkileriniz suyu çok seven türde bitkiler ise tatile gitmeden önce büyükçe bir leğen ya da saklama kabı edinin ve bu kabın içini saksıların üzerini geçmeyecek kadar bir suyla doldurup saksıları içine yerleştirin. Her gün özenle suladığınız bitkileriniz, siz tatildeyken de ihtiyaçları olan suya kolayca erişebilsinler.

maxresdefault-004.jpg

Ancak dikkat, bu işlemi uygularken saksılarınızın alt kısımlarında çok değil, sadece 1-2 adet drenaj deliği bulunduğundan emin olmalısınız. Eğer bitkilerinizin toprağı gereğinden fazla su çekerse köklerde çürümeler meydana gelebilir. Son bir uyarımız da bitkinizin türü ile ilgili olacak. Eğer her gün sulama istemeyen, suyu çok sevmeyen bitkileriniz varsa bu yöntemi uygulamamalısınız. Aksi halde bu kez de susuzluktan değil ama fazla sudan dolayı bitkiniz çürüyüp solabilir.

maxresdefault-005.jpg

Daha az sulamaya ihtiyaç duyan bitkiler için iplikle sulama yöntemini kullanabilirsiniz

Bitkilerinizin ihtiyaç duydukları kadar suya, ihtiyaç duydukları her an kolayca ulaşmalarını sağlamanızın bir diğer yolu da iplikle sulama yöntemi. Bu yöntemin nasıl uygulandığına gelince, büyük bir kap ya da şekilde gördüğünüz gibi tencereye bolca su koyun ve bu su dolu kabı saksıların hizasından biraz daha yüksekte kalacak bir yere yerleştirin.

maxresdefault-003.jpg

Ardından su dolu kabın çevresine evde bırakacağınız bitkilerinizin her birini yerleştirin ve ayakkabı bağı, örgü ipi gibi kalınca bir ip bulup her bir saksı içinde bir tane olacak şekilde ayarlayın. İpin bir ucunu bitkilerinizin toprağına güzelce yerleştirin, bir ucunu ise su dolu kabın içine koyun. İp aracılığı ile bitkileriniz ihtiyaç duydukları suya kavuşsun, siz de gönül rahatlığıyla tatilinizi yapın. Görüldüğü gibi bu bilgiler sayesinde çiçekleriniz uzun süre canlı kalacak ve asla solmayacaklar.

Kaynak: Yemek.com. - Görseller: Youtube.com - Derleme: Uskuphaber.com

İlgili Haberler