Dünden kaldıysa sakın yemeyin. Sadece 1 kaşık tüketildiğinde bile bakın ne yapıyor

Dünden kaldıysa sakın yemeyin. Sadece 1 kaşık tüketildiğinde bile bakın ne yapıyor

Bazı yiyecekleri tekrar ısıtıp yemek sakıncalı. Özellikle Türk mutfağında çokça tüketilen pilav en sakıncalı yiyecekler arasında yer alıyor. Peki neden tekrar ısıtılmamalı.

Halk TV tarafından derlenen bir haberde tekrar ısıtılan bir yiyeceğin zararlı olduğuna dikkat çekildi. Üstelik söz konusu haberi beslenme uzmanı Arda Ramadan'da doğruladı.

Arda Ramadan yaptığı açıklamada sağlıklı beslenmek isteyenler mutlaka taze yemek tüketmeliler dedi. Eğer taze yemek tüketilmezse sağlık açısından da sorun olabiliyor.

Peki hangi yiyecek tekrar ısıtılmamalı?

Pilav çok sayıda ülkede ana yemeklerinin yanında tüketilen lezzetli bir yemek. Ancak çoğu zaman pilav zehirlenmelere yol açabiliyor.

meal-5921491-960-720.jpg

Genelde tavuktan zehirlenme vakaları oluşuyor diye düşünülse de durum hiçte öyle değil. Sade pilavda zehirleyebiliyor.

İsraf olmasın diye çoğu zaman dünden kalan pilavı çöpe atmıyor ve tekrar ısıtıyoruz. Oysa bu yöntem son derece hatalı ve tehlikeli bir yöntem. Bu alışkanlığımızdan vazgeçmemiz gerekiyor.

Mynet'te yayınlanan bir haberde; Dünden kalan pilavın neden ısıtılmaması gerektiği konusunda dikkat çeken bir haber yayınlandı. Bu haberde pilavın tekrar ısıtılarak tüketilmesi durumunda vücuda vermiş olduğu zararlardan söz edildi.

PİLAV NEDEN TEKRAR ISITILMAMALI?

Pilav yaptınız ve kalanı ertesi gün yemeyi düşünüyorsunuz. Fakat pilavı doğru ısıtma yöntemiyle ısıtmadığınız takdirde aslında zehirlenmelere de yol açıyorsunuz. Kuzey Carolina Üniversitesi Gıda Güvenliği Uzmanı Benjamin Chapman bir araştırma yaptı ve pirinç ile ilgili inanılmaz bilgilere ulaştı. Araştırmaya göre pirinci pişirdiğinizde pirinçte bulunan bacillus cereus mikrobu ölmeyebiliyor.

AYNI GÜN İÇİNDE TÜKETİLMELİ!

Yapılan pilav aynı gün içerisinde tüketilmeli ve ertesi gün tüketilmemeli.

Ayrıca uzmanlar tekrar ısıtılması sakıncalı olan besinleri de açıkladılar.

Mantar yemeğini de tekrar ısıtmamak gerekiyor. Pancar, Kereviz, Yumurta, Patates ve Tavuk yemeklerinin de tekrar ısıtılması tehlikeye davetiye çıkarıyoruz. Bu yüzden yiyeceklerimizi taze olarak tüketmek ve ertesi güne bırakmamak en iyisi.

Sağlıklı bir sindirim sistemi ve bağışıklık sistemi için yemeklerin taze olarak tüketilmesi büyük önem taşır. Bağırsak ve mide sağlığı için bu yüzden sağlıklı beslenmenin yanı sıra taze yemek tüketmek gerekmektedir.

abstract-1238650-960-720.jpg

KIRMIZI ET TEKRAR ISITILMAMALI

Öte yandan pişmiş kırmızı eti de tekrar ısıtmak sakıncalı. Uzmanlar kırmızı et konusunda da uyarıda bulunuyorlar.

Kırmızı eti tekrar ısıtmak çok sakıncalı olabiliyor.