1 bardak içmek yetiyor. Bağırsakları tıkır tıkır çalıştırdığı kanıtlanan içecek

1 bardak içmek yetiyor. Bağırsakları tıkır tıkır çalıştırdığı kanıtlanan içecek

Türk mutfağının en lezzetli içeceklerinden biri olan Şalgam suyunun faydalarına bir yenisi daha eklendi. Bağışıklık sistemini güçlendiren şalgam suyunun başka faydaları da bulunuyormuş.

Et yemeklerinin ve balık yemeklerinin yanında vazgeçilmez içeceklerden biridir Şalgam suyu. Şalgam suyunun sayısız faydası bulunuyor.

Bilmeyenler belki olabilir. Şalgam suyu veya kısaca şalgam turpgiller ailesine ait bir bitki olan şalgam ile yapılan, Çukurova'ya özgü bir içecek olarak bilinir.

Geçmişte Adana yöresinde yaygın olan bu içecek artık tüm ülke genelinde de sevilmektedir.

Şalgam bitkisinin yanı sıra siyah havucun su ile karıştırılıp, tuz da ilave edilmesiyle elde edilir. Bu karışım, mayalanması için belirli bir süre bekler ve o sürenin sonunda şalgam suyu haline gelmiş olur.

HASTALIKLARDAN KORUYOR

İçerisinde bulunan A, B, C ve K vitaminleri, kalsiyum ve potasyum sayesinde, kalp, göz, kemik ve diş sağlığına oldukça faydalı bir içecektir.

Artigercek.com'un derlemesine göre; Vücuttaki toksinlerin dışarı atılmasında da oldukça etkilidir. Şalgam suyunda afrodizyak etki vardır.. En büyük faydası ise sindirim sisteminedir.

maxresdefault-003.jpg

NTV'de yer alan habere göre; Mide ve karaciğere faydalı, B grubu vitaminleri de içeren şalgam suyu kalsiyum ve potasyum yönünden çok zengindir ve afrodizyak özelliği de vardır. Bağırsakları çok iyi çalıştırarak günde mutlaka en az bir kez büyük tuvalete çıkmanızı sağlıyor.

Kabızlık sorunununuz olduğu zamanlarda bir bardak şalgam suyu içmek sizi bu sorundan kurtaracaktır.

ŞALGAM SUYUNUN BİLİNEN DİĞER FAYDALARI

* Şalgamın içinde bulunan sütasidi, fosfor, kalsiyum, potasyum, stresi önleyip sinirleri yatıştır. * İdrar söktürücü, romatizma, mafsal şişliklerine, böbrek taşının düşmesine, apse, dolama, kan çıbanı, donma, egzama, göğsü yumuşatıcı, akciğer ve bronşları temizler, boğaz iltihabına, pekliğe iyi gelir.