Maden suyu içerken yanlış yapıyormuşuz - Besin değeri uçup gidiyormuş

Maden suyu içerken yanlış yapıyormuşuz - Besin değeri uçup gidiyormuş

Maden suyu içerken dikkat etmeniz gerekiyor. Meğer bu hata maden suyunun tüm besin değerini yok ediyormuş.

Severek tüketmiş olduğumuz maden suyu hakkında Gerçek Gündem haber sitesinde bir haber yayınlandı. Eğer maden suyu içerken bu bilgilere dikkat etmezseniz içeceğiniz maden suyu ziyan olacaktır. İşte maden suyu içerken bilmeniz gerekenler!

Maden suyuyla ilgili öğreneceğiniz bu bilgileri lütfen arkadaşlarınızla da paylaşın. Onlarda yararlansınlar. Aksi takdirde maden suyunun tüm faydası uçup gidecektir.

Maden suları, sağlık için gerekli olan ve biyokimyasal görevleri ile önem taşıyan, sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor, kükürt ve klor başta olmak üzere demir, mangan, bakır, iyot, çinko, florür, krom, kadmiyum gibi mineralleri içeren faydalı bir içecektir.

Besin değeri oldukça yüksek olan maden suyunun başlıca faydaları şu şekildedir;

Maden sularının düzenli tüketimi çocukların boylarının uzamasına yardımcı olmaktadır. Bunun yanında, dişleri ve kemik yapılarını daha sağlam bir hale getirmektedir. Maden suyunun içerdiği kalsiyum kemik yapısının, florür ise ağız ve diş sağlığının gelişmesi içinde çok faydalıdır.

Kadınların osteoporoz problemleri biraz olsun hafifletilebilir, hatta adet dönemlerini daha rahat geçirmeleri sağlanabilir. Adet sancılarına iyi geldiği bilinmektedir. Özellikle magnezyum eksikliğinin neden olduğu kardiyolojik birtakım rahatsızlıklar ve genç yaşta ölümlerin önüne de geçtiği bilinmektedir. Yapılan araştırmalarda kalp sağlığına da iyi geldiği ortaya çıkarılmıştır.

Maden suları, içerdiği karbondioksit gazı sebebi ile hazmı kolaylaştırdığı gibi mide bulantısını da engellemektedir. İçmenin yanı sıra dışarıdan sürme yoluyla da cildi canlandırmada ve güzelleştirmede etkili olmaktadır. Bu yüzden maden suyuyla yüz yıkanması önerilmektedir. Mide ağrılarına ve mide yanmasına da iyi gelen maden suyu ayrıca eklendiği hamur işlerine de ayrı bir lezzet katmaktadır.

İşte böylesine faydalı olan bir suyun tüm besin değerini yanlışlıkla yok ediyoruz.

MADEN SUYUNU BARDAKTA İÇMEYİN!

Şişede tüketilen maden suyunun kapağı açıldığında herhangi bir kabarcıklaşma olmaz. Fakat maden suyunu bardağa döktüğünüzde, içecekte bulunan Co2 gazı açığa çıkar ve köpürme meydana gelir. Bunun sebebi bardakların yeteri kadar hijyenik olmamasından kaynaklanmaktadır. Uzmanlar maden suyunun şişeden içilmesini tavsiye ediyor, maden suyundaki yararlı gaz, bardağa aktarıldığında köpürme etkisiyle kaçabiliyor. Dolayısıyla beklenen yararı almak pek mümkün olmuyor

Maden suyuyla ilgili bu öğrendiğiniz bilgileri tüm arkadaşlarınızla paylaşın. İçecekleri maden suyu israf olmasın. Maden suyu unutmayın şifalı bir sudur. Ancak dikkat edilmezse tüm faydası uçup gidiyor. Bu bilgileri arkadaşlarınızla paylaşın ki biran evvel bu yaptıkları hatadan vazgeçsinler.