Koronavirüs yayılmaya hızla devam ederken bilim insanlarından uyarı var!

Koronavirüs yayılmaya hızla devam ederken bilim insanlarından uyarı var!

Bilim insanları koronavirüs konusunda uyarılarını hızla sürdürüyor..

Dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgını maalesef giderek yayılıyor. Yayılmasını önlemek için bütün dünya evde kalın çağrısı yaparken virüsün nasıl yayıldığı ve kişilere geçtiğiyle ilgili çeşitli bilgiler var.

Bilim insanlarının bu konudaki uyarısı kuşkusuz büyük önem taşıyor. Maske kullanımı böylesi bir zamanda büyük önem taşırken Türkiye'de devlet vatandaşlara maskeleri ücretsiz dağıtma kararı aldı.

Maske taktım kurtuldum ? Böyle mi gerçekten..

Bakın bilim insanları virüsün bulaşma yoluyla ilgili hangi açıklamayı yaptılar

Öksürme ve hapşırmada ortaya çıkan damlacıklar yoluyla ve temas halinde bulaştığı söylenilen koronavirüsün bulaşma yoluna bir yenisi daha eklendi.

İnsanların birbirinden belli bir mesafede dursalar dahi sohbet esnasında solum yoluyla virüsün bulaşıp yayıldığını açıklayan Japonya Enfeksiyon Hastalıkları Kurumu Başkanı Kazuhiro Tateda, “Bu vakalar sıradan damlacıkların oluşturduğu enfeksiyonlar ile açıklanamaz. Biz enfeksiyonları mikropartiküllerin oluşturduğunu düşünüyoruz. Bu yayılma mekanizmasını ‘mikro damlacık enfeksiyonu’ diye isimlendirebiliriz” değerlendirmesinde bulundu..

KORONAVİRÜSLE İLGİLİ ÖNEMLİ BİLGİLER

Kişiler herhangi bir semptom göstermeye başlamadan 1 - 14 gün öncesinden hastalığa yakalanmış olabilirler. Koronavirüs hastalığının (COVID-19) en yaygın semptomları ateş, yorgunluk ve kuru öksürüktür. Çoğu kişi (yaklaşık %80) özel bir tedaviye ihtiyaç duymadan iyileşmektedir.


Nadir olarak bu hastalık ağır seyredebilir ve hatta ölümcül olabilir. Yaşlılar ve başka sağlık sorunları (astım, diyabet veya kalp hastalığı gibi) olan kişilerin koronavirüs hastalığını ağır geçirme olasılığı daha yüksek olabilir.
Hastalar şunları yaşayabilirler:
öksürük
ateş
yorgunluk
nefes almada zorlanma (ağır vakalarda)

Kaynak :who.int