Yumurtasız Süzme Yoğurtla Yapılan Pirinçli Yoğurt Çorbası Tarifi

Yumurtasız Süzme Yoğurtla Yapılan Pirinçli Yoğurt Çorbası Tarifi

Süzme yoğurt genelde Türk mutfağının en sevilen lezzetlerindendir. Pirinçli yoğurt çorbası ise en sevdiğim çorba. Peki pirinçli yoğurtlu çorbanın tarifi nasıldır?

Terbiye (yemek çeşitleri için..) aklımıza ilk yoğurt ve yumurta gelir. Özellikle Yoğurt Çorbası yapıyorsak.. Ama bazı kişiler yoğurdu kestirmekten korktuğu için pek yanaşmaz böyle tariflere. Bende bugün sizler için yumurta kullanmadan nasıl yoğurt çorbası yapabileceğinizi anlatmak istedim. Hem basit hem de doyurucu..

Yoğurt çorbası denilince de çocukluğumdaki iftar sofraları gelir aklıma.. Annem sık sık yapardı. Hem de çok güzel.. Sülalede baya baya meşhurdu annemin yoğurt çorbası. Boynuz kulağa geçmiş olacak ki benim de yoğurt çorbam meşhurdur. Ama bir çok kişi sanıldığı gibi yapmadığımı bilmez. Lafı daha fazla uzatmadan tarifime geçelim.

İşte Yumurtasız Yoğurt Çorbası tarifi..

YUMURTASIZ YOĞURT ÇORBASI

Yumurtasız Yoğurt Çorbası Tarifi İçin Malzemeler Neler?

  • 1 çay bardağı ile pirinç
  • 2 su bardağı ile süzme yoğurt
  • 1 yemek kaşığı ile un
  • 5 su bardağı ile su
  • 1 çay kaşığı ile tuz

Sos için malzemeler:

  • 2 yemek kaşığı ile tereyağı (oda sıcaklığında)
  • 1 tatlı kaşığı ile kuru nane

Yumurtasız Yoğurt Çorbası Tarifi Nasıl Yapılır?

Öncelikle derin bir tencereye 5 su bardağı ile suyu alalım ve su kaynamaya başladığı zaman yıkayalım. Daha sonra süzdürdüğümüz pirinçleri ekleyelim ve pirinçler yumuşayana dek haşlayalım. Yaklaşık 7 dakika kadar haşlayacağız. Pirinçler haşlanırken ayrı bir kaba süzme yoğurdu ve unu alalım. Pürüzsüz bir kıvam elde edinceye kadar çırpalım. Yoğurtlu karışıma kaynayan pirinçli sudan 1 kepçe kadar alalım ve çırpa çırpa cıvık bir hale getirelim. Cıvık hale getirdiğimiz yoğurtlu karışımı kaynamakta olan pirinçli suya az az eklerken hızlı hızlı şekilde karıştıralım. Çorbamız kaynamaya başladıktan sonra içerisine tuzu ekleyelim ve bir taşım daha kaynattıktan sonra altını kapatalım. Ayrı bir tavada kızdırdığımız yağ da naneyi hafif hafif kavuralım ve çorbaya güzel bir şekilde ekleyelim.  Çorbayı servis ederken kızdırdığımız yağ da kavrulan nane ile süsleyelim. Çorbamız hazır! Sevdiklerinize ikram edebilirsiniz. Herkese afiyet olsun!

Yumurtasız Yoğurt Çorbası Tarifinin Servis Önerisi Nedir?

Üzerine tereyağında kızdırdığımız naneyi dökebilirsiniz. Afiyet olsun.