Yumurta haşlarken yapılan büyük hata.. Çatlaması bu yüzdenmiş

Yumurta haşlarken yapılan büyük hata.. Çatlaması bu yüzdenmiş

Yumurta haşlarken bilmeniz gereken bir aşçılık sırrı. Eğer yumurta çatlıyorsa mutlaka bu bilgilerden faydalanın.

Gerçek Gündem'de yer alan içerikte; Yumurta haşlarken çatlamasını önleyen yöntemlerle ilgili detyalar paylaşıldı. Kahvaltıda uzmanlar mutlaka haşlanmış yumurta tüketilmesini öneriyor. Ancak yumurta haşlarken bazı püf noktalara dikkat etmek gerekiyor. Eğer haşladığınız yumurta çabuk kırılıyor veya çatlıyorsa işte işinize yarayacak aşçılık sırları.

YUMURTA NASIL HAŞLANIR?

Yumurtaları bir tencereye koyup, üzerlerini sadece birkaç milimetre geçecek kadar oda sıcaklığında su ekleyin. Harlı ateşte yumurtaları kaynatın. Fokurdamaya başlayınca da altını kapatın.

eggs-1111587-960-720.jpg

Yumurtayı suda kaynattıktan sonra rafadan olması için 2-3 dakika; kayısı kıvamı için 5-6 dakika bekletmek yetmektedir. Katı yumurta için yumurtayı kaynar suda ve kısık ateşte 12-13 dakika pişirmek gerekiyor.

BU TAKTİKLE ÇATLAMIYOR

Yumurtaları haşlamadan 30 dakika önce buzdolabından çıkarmak gerekiyor. Eğer buzdolabından çıkarır çıkarmaz haşlamaya çalışırsanız ısı değişimi nedeniyle yumurtalar çatlayacaktır. Haşlama suyuna 1 tatlı kaşığı kadar sirke ekleyin ya da pişireceğiniz kabın içine ters çevrilmiş bir çay tabağı koyun. Hiç olmadı, suyun içerisine 1-2 kürdan ekleyin.

Yumurtayı ocağa koyduktan 2-3 dakika sonra tencereye 1 tatlı kaşığı tuz ekleyin. Tuz sayesinde de yumurtalar çatlamayacaktır. İsterseniz karbonatta ekleyebilirsiniz.

NEDEN HAŞLANMIŞ YUMURTA?

Günde 1 adet haşlanmış yumurta yemenin sayısız faydası bulunuyor. İşte haşlanmış yumurtanın başlıca faydaları.

1. Kemikleri Güçlendirir

Özellikle ileri yaşlarda sıkça görülen kemik rahatsızlıklarına iyi bir önlem almak isterseniz her gün 1 adet yumurta tüketmek iyi bir fikir olabilir. İçerisindeki bolca D vitamini ve kalsiyum sayesinde iskelet sisteminin güçlenmesini sağlar.

2. Güzellik Katar

Günde 1 adet yumurta tüketerek kozmetik dünyasından alamadığınız kadar iyi sonuçlar alabileceğinizi biliyor musunuz? Her gün tüketilen 1 adet yumurta, içerisindeki B vitamini ve Omega-3 sayesinde saçlarınızın, cildinizin ve tırnaklarınızın daha güçlü ve sağlıklı olmasını sağlar.

Domatesli Yumurta Tarifi

3. Hafızayı Güçlendirir

Yumurta içerisindeki “kolin” isimli madde, beynin büyümesini, gelişmesini ve işlevlerini daha sağlıklı bir şekilde yerine getirmesine katkıda bulunur. Bu özelliği ile yumurta, özellikle okul çağındaki çocuklar için önemli bir takviye sayılır.

food-316412-960-720.jpg

4. Tok Tutar

B2, B12, A vitamini, selenyum ve fosfat gibi maddeleriyle yumurta; oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Bu özelliği sayesinde özellikle haşlama olarak tüketildiğinde uzun süre tok kalmanıza yardımcı olur.

egg-4059957-960-720.jpg

5. Enerji Verir

Her gün tüketeceğiniz 1 adet yumurta, gün boyu ihtiyacınız olan enerjiyi sağlar. Böylelikle rutin işlerinizi daha zinde bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

6. Göz Sağlığını Korur

İleri yaşlarda en sık rastlanan göz hastalıklarından biri olan kataraktı günde 1 adet yumurta tüketerek engellemeniz mümkündür. İçerisindeki lütein, zeaksantin göz sağlığını korumaya yardımcıdır.

Yararlanılan kaynaklar: Gerçek Gündem, Youtube : Derleme: Üsküp Haber:Fotoğraflar: pixabay.com