Evde Filtre Kahve Nasıl Yapılır? Kıvamı Hiç Şaşmayan Filtre Kahve Tarifi

Evde Filtre Kahve Nasıl Yapılır? Kıvamı Hiç Şaşmayan Filtre Kahve Tarifi

Filtre kahve ve makineleri son dönemde oldukça popüler. Eğer sizde filtre kahve makinesi almayı düşünüyorsanız en iyi kahve tadını almanızı sağlayacak tüyolar.

Filtre kahve aslında uzun uzun yıllardır tüketilen ve oldukça da tercih edilen bir çeşit içecek. Hatta şöyle ki çok çok eski Amerikan dizi ve filmlerinde bir kafe veya restoranda kahve masaya büyük kupa bardaklarda gelir. İkinci bir kahve istendiğinde direk filtre kahve makinesinin kendi haznesi gelir. 

Ülkemizde de oldukça yaygın. Neredeyse artık her evde mutlaka bir tane de olsa bir kahve makinesi var. Kimi kapsül kahve makinesi kimi de fitre kahve makinesi sahibi.. Sanırım pandemi ile birlikte bu ihtiyaç daha da arttı. 

Bende sizler için tecrübelerime dayanarak en iyi kahve lezzetini nasıl alabileceğinizi anlatacağım.

İlk olarak makine tercihi ne olursa olsun (elbette olmuşken iyisi olsun) kendi filtresi olan bir makine tercih edin. Kağıt filtreler sürdürülebilirlik açısından ne yazık ki hoş değil. 

İkinci dikkat etmeniz gereken konu ise suyun kahve üzerine döküldüğü aparat. Alırken bakmanız gereken belki de en önemli kısım. Eğer uzun bir çubuk şeklinde ise uzak durun. Tercihen geniş, yuvarlak ve en az 6-8 delikli olmasıdır. Bu şekilde sıcak su kahveye eşit miktarda ve her yerine dökülecek. Böylelikle daha aromalı ve lezzetli bir tat alacaksınız. 

Üçüncü konu kahve! En önemlisi elbette.. Fakat tercih sizin damak tadınızı kalmış. Örneğin ben sertlik seviyesi orta olan kahveleri daha çok seviyorum. O yüzden bu konu da herhangi bir şey demeyeceğim. 

Kahve Demlemeden Önce..

Kahve demlemeden önce kaç fincan içeceğiniz veya ne kadar su koyacağınızı hesaplayarak kahve ölçünüzü dikkatli ayarlayın ki tadınız kaçmasın. Örneğin; yarım litre sudan kahve yapacaksanız en az 3 en fazla 4 ölçü kahve ekleyin. Fazlası ağır azı hafif olacaktır.

Şimdiden afiyet olsun..

İlgili Haberler