Kirazları bu teknikle 2 yıl saklayabilirsiniz. Taze kalıyor.. Küflenmiyor ve bozulmuyor

Kirazları bu teknikle 2 yıl saklayabilirsiniz. Taze kalıyor.. Küflenmiyor ve bozulmuyor

2 yıl boyunca kirazları saklamanın yolu

Kiraz çok sevilen yaz meyveleri arasında yer almaktadır. Kirazları saklamak için bilmeniz gereken püf noktaları sizler için derledik. Kiraz genelde çabuk küflenmektedir. Küflenen kiraz çöpe atılmaktadır. Oysa bunlara hiç gerek yok. Topladığınız veya satın aldığınız kirazları uzun süre saklamak mümkün.

Mavikadin.com sitesinde yer alan bir içerikte; Kirazları uzun süre saklamaya yarayan yöntemler paylaşıldı. İşte pazardan veya marketten aldığınız kirazları uzun süre saklamanızı sağlayacak 4 yöntem...

maxresdefault.jpg

1.Yöntem

Uygun kirazı seçin. Kirazlar olgun ve lekesiz olmalı. Napolyon kirazı denilen koyu renk kirazlar, lezzetini kaybetmemesi açısından, dondurmak için en uygun kiraz çeşitidir. Su israf etmemeye dikkat ederek kirazı güzelce yıkayın, bunun için birazı su dolu bir kapta bir iki dk bekletip durulayabilirsiniz. Yıkadığınız kirazları süzgeçten geçip, havlu kağıdın üzerine serin. Buzdolabına uygun kapaklı bir kaba yahut buzdolabı poşedine koyup, dondurucuya yerleştirin. Yiyeceğiniz miktarda kirazları ayrı ayrı buzluk poşetlerine koymanız daha mantıklı olacaktır. Buzdolabı kabına koyacaksanız, kiraz yemek istediğiniz zaman çıkarın, geri kalanı tekrar buzluğa koyun.

2.Yöntem

Dondurmak istediğiniz kirazları seçin. Kirazları güzelce yıkayıp, kağıt havluya serip yahut süzgeçte bekletip kurutun. 1 su bardağı + 4 yemek kaşığı şeker veya 2,5 su bardağı şeker ile 4 su bardağı suyu karıştırıp, buzdolabı kabına koyun içine kirazları katıp kapağını kapatın. Biraz askorbik asit ekleyin, absorbik asit kirazın kararmasını engelleyecektir. Buzluğa kaldırın, kabın üzerine etiket yapıştırıp, günün tarihini yazın.

3.Yöntem

Bu yöntem için tombul ve kaliteli kirazları seçin. Kirazları iyice yıkayın. Süzgeçte bekletip yahut kağıt havluya koyup kirazları kurutun. Fırın tepsisine pişirime kağıdını serin, üzerine kirazları koyup, streç filmle sarın, buzluğa koyun. 3-4 saat sonra donmuş kirazları buzluktan çıkarıp buzdolabı poşedine koyun, poşedin havasını alıp, ağzını bağlayın ve üzerine etiket yapıştırıp, tarihi atın.

maxresdefault-001.jpg

4.Yöntem

Kirazları güzelce yıkayıp kurutun. 2/3 su bardağı yani 12 yemek kaşığı şekeri, 950 gram kirazla karıştırın. 1/3 yani bardağın üçte biri ile de 950 gram şekeri den karıştırabilirsiniz, şeker kullanım oranı size kalmış. Buzdolabı poşetlerine koyup ağzını bağlayın ve üzerine etiket yapıştırıp, günün tarihini atın. Buzluğa yerleştirin.

AYLARCA KİRAZI SAKLAMA YÖNTEMİ

Yeniakit.com.tr adresinde ise aylarca kirazı bozulmadan saklamanın yöntemi paylaşıldı.

Kiraz bu yöntemle 2 yıl bozulmuyor

*Kirazların saplarını temizliyoruz. Bol suda yıkıyoruz. Tencerede 1 litre suyu kaynama noktasına gelene dek kaynatıyoruz.

*Kirazları kavanozlara dolduruyoruz.
Kaynayan suyu kavanozdaki kirazların üzerine döküyoruz. 10 dakika kapağını üzerine koyup bekletiyoruz. Sıcak suyu tekrar tencereye döküyoruz.

*Ocakta tekrar kaynama noktasına getiriyoruz. Tekrar kirazların üzerine döküyoruz. 10 dakika bekliyoruz. Tencereye kavanozdaki suyu döküyoruz.

*Ocakta suyu kaynama noktasına getiriyoruz. Kavanozlardaki kirazların üzerine şeker döküyoruz. Şeker ölçüsü yarım kiloluk kavanoz için 2 yemek kaşığı olacak. Üzerine sıcak suyu döküyoruz. Kavanozların kapaklarını sıkı sıkı kapatıyoruz.

*Kavanozları ters çeviriyoruz. Kavanozlar soğuduğu zaman karanlık bir ortamda tüketilecek zamana kadar bekletiyoruz.
Afiyet olsun

Fotoğraflar: youtube.com - Kaynaklar: tgrthaber.com.tr - mavikadin.com - yeniakit.com.tr

Derleme: Uskuphaber.com