Açmayan çiçeklerin meğer küsme nedeniymiş! Bundan yapanın çiçeği coşuyor

Açmayan çiçeklerin meğer küsme nedeniymiş! Bundan yapanın çiçeği coşuyor

Açmayan çiçekleri coşturma yöntemleri

Yeniakit.com.tr sitesinde çiçeklerin coşmasını sağlayan yöntemler paylaşıldı.

Birçok kişi çiçek bakarken çiçek bakım sırlarını bilmediği için zamanla çiçekler küsüyor ve açmıyor. Böyle bir durumda çok sayıda kişi çiçeklerinin solmasına çok üzülüyor.

çiçekleri coşturmada etkili 6 bakım tüyosu ise sıralandı.

Çiçek bakmak kolay bir işmiş gibi görünse de aslında oldukça zor ve zahmetidir . Eğer evinizde baktığınız çiçeklerin solmasından şikayetçiyseniz, bu püf noktalarını uygulayarak daha uzun yaşamalarını sağlayabilmeniz mümkün olacaktır. İşte yeniakit tarafından paylaşılan çiçek bakımının püf noktaları...

maxresdefault-003.jpg

1. NEM ORANINA DİKKAT EDİN

Söz konusu ev bitkileri olduğunda, ortamdaki nem değeri çok önemlidir. Sezon değişiklikleri kadar, evinize en uygun olan çiçekleri öğrenmeniz de önemlidir. Örneğin, tropikal bitkilerin neme daha çok ihtiyacı vardır. Ama ısı oranı daha düşük bir yerde yaşıyorsanız, daha fazla nem sağlamanın da yoları bulunmakta. Saksının dibine çakıl yerleştirmek ya da saksıyı su dolu bir çanağın içine koymak buna örnektir. Sprey şişesi ile yaprakları nemlendirmek de bir diğer alternatif.

2. ÇABUK BÜYÜSÜN DİYE FAZLA SU VERMEKTEN KAÇININ

Fazla sulandıklarında ya da düzenli olarak drene edilmediğinde, bitkilerin kökleri çürümeye başlar. Taşlar ve diğer drenaj ürünleri doğru dengeyi tutturmanıza yardımcı olabilir. Sulama aralarında toprağın kurumasına izin vermek de çiçeklerin daha uzun ömürlü olmasına yardımcı olur.

3. GÜN IŞIĞINI İYİ AYARLAYIN

Su kadar ışık da bir bitkinin ömrü için çok önemlidir. Çiçeklerinizi evinizin gün ışığı alan bölgelerine yerleştirin. Türlerine göre, direk güneş ışığına ya da gölgeye ihtiyaç duyarlar. Eğer az ışık isteyen çiçekleri direk güneş ışığı alan yerlere koyarsanız, yaprakları kararmaya başlayacaktır.

4. BÜYÜME DÖNEMLERİNDE ÇİÇEKLERİNİ GÜBRELEMEYİ İHMAL ETMEYİN

Çiçeklerinize fazla gübre eklemek etkileyici bir büyümeye sebep olur ama çok fazla eklemek saksını değiştirmek zorunda bırakabilir ve özellikle yaz mevsiminde zararlılar için cazibe merkezi haline getirir. Bitkiler için genel bir kural, genellikle ilkbahar ve yaz olan büyüme dönemleri boyunca çözünür bir gübre ile 3 kez desteklemektir.

maxresdefault-002.jpg
5. BAKABİLECEĞİNİZ ÇIÇEKLER SEÇİN

Eğer ev bitkilerini öldürmekle ünlüyseniz, bazı kolay bakılan türlere yönelmeyi deneyebilirsiniz. Örneğin, Afrika menekşesi ve aloe vera nispeten düşük bakım ister ve sıkı bir sulama zamanlaması istemez.

6. YERLERİNE ALIŞMALARINA İZİN VERİN

Bitkilerinizi yeniden düzenlemek size cazip gelebilir ama ev hayvanları gibi ev çiçekleri de fazla yer değiştirmekten hoşlanmazlar. Onun için en uygun ışığı sağlayabildiğiniz köşeyi bulduğunuzda, çiçeğin yerini değiştirmemelisiniz.

Bu yöntemler çiçeklerinizin açmasını sağlayacak ve çiçeklerinizi coşturacak. Deneyen faydasını gördüğünü belirtiyor