Uzman tavsiyesi Kelle Paça yerine bundan için...

Uzman tavsiyesi Kelle Paça yerine bundan için...

Türk bilim insanlarının yaptığı araştırmalar tıp gündemine oturdu, bilinenleri tersine çevirdi. Türk bilim insanlarının ortaya koyduğu araştırma sonuçlarına göre artık kelle paça içmek yerine o gıdayı tüketeceksiniz.

Türk bilim insanları ortaya koyduğu araştırmaların sonuçları beslenme düzeninizi değiştirecek. Tıp literatüründe önemli değişikliklere yol açan araştırma sonuçlarına göre  beslenme ile alakalı doğru bilinen birçok yanlış meydana çıktı. İşte araştırma sonuçlarına göre tüketilmesi ve tüketilmemesi gereken gıdalar.

Paça çorbasının yararı yok zararı çok

Paça çorbası tüketiminde önemli kriter tüketim oranı. Araştırmalara göre az yenen paça çorbasının hiçbir faydası yok. Ancak fazla tüketildiği takdirde karaciğere ve böbreklere zarar veriyor. Eklem ağrılarında iyi gelmesi için paça çorbasının tüketilmesi eskiden beri var olan bir duyum ancak içerisinde bulunan kolajen, eklem ağrıları ile kırıklara iyi gelse de çok tüketildiğinde böbrek ve karaciğer sağlığına tehdit oluşturuyor.

Eklem ağrıları için alternatif gıda keşfedildi

Morina balığının eklem ağrılarına faydalı olduğu da araştırma sonuçları arasında yer alıyor. Morina balığı derisinde olan aminoasit özellikli kolajen peptitler eklem ağrıları için hafifletici etkenler taşıyor. Kuzey bölgesinde görülen morina balığının günlük yaşamda sık sık tüketilmesi tavsiye ediliyor.

Kireçlenmede yeni keşif

Kireçlenmenin ana sorunu eklemlerde bulunuyor ve ağrının bastırılması için kolajen peptitler ile desteklenmesi gerektiği araştırma sonuçlarında yer aldı. Bu sebeple morina balığında yer alan kolajen peptitler, hem kıkırdaklara doğrudan nüfuz ederek ağrıların azalmasını sağlıyor hem de kireçlenmeye karşı etkin bir çözüm oluyor.