Tartışma yaratacak İddia: Erdoğan'ı Kıbrıs müjdesinden vazgeçtiren telefon

Tartışma yaratacak İddia: Erdoğan'ı Kıbrıs müjdesinden vazgeçtiren telefon

Siyaset gündemini alt üst edecek bir iddia gündeme geldi Eski Dışişleri Bakanı olan Şükrü Sina Gürel, Cumhuriyet gazetesinden İpek Özbey'in sorularını yanıtladı.

Kıbrıs müjdesi muhalefetin olduğu kadar eski bakanlarında gündemindeydi. Bir döneme damga vurmuş bir eski bakan olay açıklamalarda bulundu..

Türkiye gündemi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kıbrıs müjdesine kilitlenmiş durumda. Gelen bir son dakika haberi ise tamamen şaşkınlık yarattı.

Gündeme bomba gibi düşen bir gelişme var Cumhuriyet'ten İpek Özbey'in "Cumhurbaşkanı’ndan Kıbrıs’ta büyük müjdeler bekleniyordu. Çıka çıka külliye çıktı..." ifadesine yanıt veren eski Dışişleri Bakanı Şükrü Sina Gürel çarpıcı açıklamalarda bulundu, "Bunun tanınma adımı mı olacağı bile sorgulandı ve evet, sonunda çayır, çimen ve bina çıktı. Ben doğrusu şundan bile kuşkuluyum. Tayyip Erdoğan Kıbrıs meclisindeki konuşmasına bir saat geç başladı. Birilerinden telefon mu geldi, bazı görüşmeler mi yapıldı da vazgeçti?" ifadelerine yer verdi..

Gürel'in konuyla ilgili sorulan sorulara verdiği bomba cevapları şöyle oldu:

Şunu mu söylüyorsunuz?: Aslında başka bir müjde olabilirdi ama bir saatlik gelişmede bir şey oldu ve gerçek müjde açıklanamadı....

Evet, bunu söylüyorum.

• Bu bir bilgi mi, tahmin mi?

Tamamen tahmin...

• Külliyeden bir müjde olamayacağını mı varsayıyorsunuz?

Aynen öyle. Eğer büyük bir şaşkınlık içinde ve gerçeklerden bu kadar kopuk şekilde davranıyorsa Sayın Erdoğan o zaman zaten hepimizin kaygı içinde olması gerekiyor.

• Az önce de söylediniz. Aslında beklenen müjde biraz da Azerbaycan’ın KKTC’yi tanımasıydı... Neden tanımıyor?

Bence olmaması için birtakım nedenler öne sürülebilir ama yapılmasını düşündürecek nedenler kadar büyük değil. Karabağ özellikle engeldi, çünkü orada ayrı bir devlet ilanı söz konusuydu. Fakat Karabağ sorunu çözüldükten sonra Azerbaycan’ın önünde bir engel kaldığını düşünmüyorum. Tabii Rusya’yla ilişkilerini de göz önünde tutmak gerekiyor. Türk-Rus ilişkilerinin mutlaka olumlu şekilde geliştirilmesi gerekiyor ki Azerbaycan’ın tutumu kolaylaştı.