Rıza Sarraf nasıl Kuzey Makedonya vatandaşı oldu? Enes İbrahim olayın takipçisi oldu

Rıza Sarraf nasıl Kuzey Makedonya vatandaşı oldu? Enes İbrahim olayın takipçisi oldu

Türkiye'nin peşinde olduğu Rıza Sarraf, Kuzey Makedonya'da gündem olmaya devam ediyor. Türk Hareket Partisi Genel Başkanı Enes İbrahim'den flaş soru önergesi. Rıza Sarraf nasıl Kuzey Makedonya vatandaşı oldu? Enes İbrahim'den flaş açıklamalar

Türkiye'den ABD'ye kaçan ve bu ülkede önce tutuklanan sonrada serbest bırakılan Rıza Sarraf şimdi de Kuzey Makedonya'da gündem oldu. Bomba bilgiler açığa çıktı.

İtirafçı olmasının ardından 2018'de kefaletle serbest kalan Sarraf'ın halen ABD'de yaşadığı belirtiliyor.

2021'de çıkan haberlerde Sarraf'ın ABD'de adını Aaron Goldsmith olarak değiştirdiği ve binicilik merkezi kurduğu da iddia edildi.

Sarraf faaliyetleriyle yalnızca Türkiye'de değil, birçok ülkede de gündem olmuş biri.

Bunlar arasında Türkiye'de yaşadığı dönemde vatandaşlığını aldığı Kuzey Makedonya da var.

Sarraf, bu ülkede halen gündem olmayı sürdürüyor.

İktidardaki koalisyon hükümetinin ortaklarından Türk Hareket Partisi Genel Başkanı Enes İbrahim, Rıza Sarraf'a Kuzey Makedonya vatandaşlığının nasıl verildiğini sordu.

İbrahim, Kuzey Makedonya İçişleri Bakanlığı'na hem yazılı hem de parlamentoda yaptığı konuşmada sözlü sorular yöneltti ve bunlara cevap verilmesini istedi.

Makedonya'daki ismi Rıza Saraf

Her iki girişimiyle alakalı bilgi almak üzere Enes İbrahim'e ulaştık.

İbrahim, Sarraf'ın Makedonya'daki kayıtlı isminin Rıza Saraf olduğunu belirterek, Makedonya vatandaşlığına dair İçişleri Bakanlığı'na yazılı olarak yönelttiği sorulara gelen cevaptaki bilgileri Independent Türkçe'ye aktardı.

9-001.jpg

"2015'te Makedonya İçişleri Bakanı'nın görevden alınmasına günler kala vatandaşlık aldı"

"Aldığım yazılı cevaba göre 29 Ekim 2015'te Makedonya vatandaşlığı verildiği ortaya çıktı" diyen İbrahim, "Siyasi bir kriz döneminde, seçim hükümetine ve dönemin İçişleri Bakanı'nın görevden alınmasına günler kala Rıza Sarraf'a (Reza Zarrab) Makedonya vatandaşlığı verildi. Makedonya vatandaşlığı başvurusu 2 Ekim 2015'te yapıyor Sarraf. Bakanlar Kurulu kararı ile 29 Ekim 2015'te vandaşlık veriliyor" ifadelerini kullandı.

"Ekonomi Bakanlığı ve istihbarat 'olur' verirken, maliye 'pozitif' bakmadı"

Bu cevabın ardından yazılı soru önergesine ek olarak geçen 29 Aralık 2022 Perşembe günü Kuzey Makedonya Meclisi'nin 98. oturumunda İçişleri Bakanı Omiver Spasoviski'nin hangi yatırımından dolayı Rıza Sarraf'a vatandaşlık verildiğini sözlü olarak sorduğunu belirten İbrahim, şunları söyledi:

İçişleri Bakanı Oliver Spasovski verdiği cevapta, VMRO-DPMNE iktidarı döneminde Ekonomi Bakanlığı ve istihbarat, vatandaşlık verilmesini onaylarken, Maliye Bakanlığı'nın konuyla ilgili 'pozitif' bir düşüncesi olmadığını söyledi. Zira gözle görülür bir yatırımı yok. Ayrıca ismi yatırımcılar listesinde yer almıyor.

"Bir otelin çalışanlarını kendi şirketinde çalışıyor gibi göstermiş"

İbrahim, yapılan araştırmalarda Sarraf'ın Üsküp'ün bilinen semtlerinden Yane Sandanski Bulvarı'nda mülklerinin olduğunun ortaya çıktığını belirtti.

"Aldığı ilk kimlik kartında buradaki mülklerini ikamet adresi olarak göstermiş" diyen Türk Hareket Partisi'nin Genel Başkanı Enes İbrahim, şu bilgileri paylaştı:

"Yine aynı şekilde bir otelin çalışanlarını hayali veya göstermelik şekilde kendi şirketinde çalıştıklarını göstermiş. Rıza Sarraf'ın, Makedonya'da çok fazla kaldığı ikamet ettiği söylenemez. Vatandaşlığı hala devam ederken, ismi seçmen kütüğünde yer almaktadır."

Kaynak: www.indyturk.com