Memur maaşlarında görülmeyen oyun. Bir cebinden girip diğerinden çıkacak

Memur maaşlarında görülmeyen oyun. Bir cebinden girip diğerinden çıkacak

En düşük devlet memuru maaşı temmuzda 22 bin liraya çıkarılırken gelir vergisi tarifesinde değişiklik yapılmazsa memur bir üst vergi dilimine girecek. Bu, memurun maaşından daha fazla kesinti anlamına geliyor.

Devlet memurlarının maaşlarına yapılan artışın, gelir vergisi tarifesinde değişiklik yapılmaması durumunda, memurların daha yüksek vergi dilimine girmelerine sebep olacağı belirtiliyor. Bu durum da, memurların maaşlarından daha fazla kesinti yapılmasına yol açacak. Özellikle en düşük devlet memuru maaşının 22 bin liraya çıkarılmasıyla birlikte, vergi dilimlerindeki değişikliklerin dikkatle takip edilmesi gerekiyor.

Devlet memurlarının maaşlarına Temmuz ayında yapılacak zam ile birlikte gelir vergisi tarifesinde değişiklik yapılmazsa daha yüksek bir vergi dilimine girecekleri belirtiliyor. Bu durum da memur maaşlarından daha fazla kesinti yapılmasına neden olacak. Kamu işçileri için de aynı durum geçerli olacak. Büro-İş Sendikası Genel Başkanı Alay Hamzaçebi, vergi dilimleri ile ilgili düzenlemenin mutlaka torba yasa içerisinde yer alması gerektiğini vurguluyor.

Cumhuriyet'ten Mustafa Çakır'ın haberine göre, en düşük devlet memuru maaşı temmuzda 22 bin liraya çıkarılırken, eşzamanlı olarak gelir vergisi tarifesinde değişiklik yapılmazsa emekçinin aldığının bir bölümü geldiği gibi gidecek.

Memur hızlı bir şekilde bir üst vergi dilimine gireceği için maaşından daha fazla kesinti olacak. Aynı durum yılbaşından itibaren brüt maaşı yaklaşık 22 bin liraya yükseltilen kamu işçileri için de geçerli olacak.

background-21612-1280.jpg

Birleşik Kamu-İş’e bağlı Büro-İş Sendikası Genel Başkanı Alay Hamzaçebi, memur zammıyla ilgili Meclis’e gelecek olan torba yasanın içerisinde mutlaka vergi dilimleri ile ilgili düzenlemenin de olması gerektiğini vurguladı.

Hamzaçebi, maaşların asgari ücret kadar olan bölümünün vergi dışı bırakıldığını anımsatarak “Ancak geri kalanı vergiye tabi. Artışla birlikte maaşlar hızla bir üst vergi dilimine girecek. Bu nedenle maaş artırılırken vergi diliminin de ayarlanması gerekiyor. Dilimler de aynı şekilde yükseltilmeli" dedi.

Birleşik Kamu-İş’e bağlı Büro-İş Sendikası Genel Başkanı Alay Hamzaçebi, "Maaşları düzenleyen yasanın içerisine bu da eklenmeli. Yoksa bir anlamı kalmaz. Zammın bir bölümü vergiye gider. Bu düzenlemenin eşzamanlı olarak hemen yapılması lazım” ifadelerini kullandı.

Yararlanılan kaynaklar: Cumhuriyet.com.tr - yenicaggazetesi.com.tr