Leblebi ile 1 bardak kadar içmek şifa depoluyor bağırsakları temizliyor mideyi rahatlatıyor

Leblebi ile 1 bardak kadar içmek şifa depoluyor bağırsakları temizliyor mideyi rahatlatıyor

Boza Türk mutfağının Osmanlı İmparatorluğu döneminden bu yana en sevilen içeceğidir. Peki şifalarını kim biliyor?

Bozanın ne gibi faydaları var? Çok şaşıracağınız bilgiler derledik sizler için

Mayalanması esnasında ürettiği laktik asit ise ender gıda maddelerinde bulunuyor ve bu değerli asit türünün hazmı kolaylaştırıcı etkisi var. 

İçinde en başta yüzde 20 şeker olsa da daha sonra yüzde 8'lere kadar düşüyor. İçindeki yağ oranı da sıfır. Bağırsak florasını düzenler. İçindeki aktif mayalarla probiyotik özelliği vardır.

Zengin karbonhidrat,protein ve B vitamini içeriği sebebiyle enerji ihtiyacı fazla olan kişiler, gebeler, sporcular ve kilo almak isteyenkişilerin kullanımı için uygundur

Karbonhidrat ve proteinin yanı sıra birden çok besin öğesini içerdiğinden besleyici özelliği nedeniyle “sıvı ekmek” olarak anılır. Zihin açıcı ve sinirleri dinlendirici etkisi vardır. Öksürük tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir.

Bağırsak florasını düzenler. Genel olarak kış döneminde tüketilen boza, darı irmiği, şeker ve sudan yapılır. Mayalı ve gıda bakterilerinin yaşadığı bir içecek olduğundan dolayı muhafaza koşulları önemlidir.

Şişelenmesi esnasında fermantasyonu süren bozanın çok hızlı olarak tüketilmesi gerekir. Bozanın bir müddet bekledikten sonra üzerinde kabarcıklar oluşmaya başlaması ekşimiş olduğu manasına gelir.

Uygun koşullarda muhafaza edilirse bozanın içilebilecek kıvamını koruduğu süre 6 veya 7 gündür. Ülkemizde genel olarak darıdan yapılan boza arpa, mısır, buğday kullanılarak da yapılmaktadır. Mayalanma anı esas tadın ortaya çıktığı andır.