Havacılık devi iflasın eşiğinde. Kimse tahmin etmemişti

Havacılık devi iflasın eşiğinde. Kimse tahmin etmemişti

Amerika Birleşik Devletleri merkezli Western Global Airlines'ın iflas başvurusunda bulunacağı haberi dünyada büyük yankı uyandırdı.

Havacılık devi şirketin iflası, diğer dev şirketlerin yaşadığı zorluklarla birlikte endişe verici bir tablo çiziyor. Dünya genelindeki ekonomik krizlerin etkisi, maalesef havacılık sektörünü de olumsuz etkilemeye devam ediyor. Western Global Airlines'ın iflası, havacılık sektöründe faaliyet gösteren diğer şirketlerin de dikkatle takip ettiği bir konu haline geldi.

Yeniakit'in Bloomberg'e dayandırdığı habere göre, koronavirüs pandemisi ile başlayan süreç devamında Ukrayna-Rusya savaşı ile devam etti. Tedarik sıkıntılarının baş gösterdiği süreçte binlerce şirket iflas etmek durumunda kaldı.

aircraft-883064-1280.jpg

Son iflas haberi ise havacılık devinden geldi. ABD'li Western Global Airlines, kargo talebini karşılayamaz noktaya geldiğinden iflas etmeyi düşünüyor.

İsimsiz kaynaklara atıfta bulunan Bloomberg, alacaklılarla havayolunun finansman ihtiyaçları hakkında yeniden görüşmelerin sürdüğünü ve nihai bir karar verilmemiş olsa da, gönüllü olarak iflas başvurusunda bulunulacağı öğrenildi. Bu durumda binlerce işçi işsiz kalacak.

Genel merkezi Florida'da bulunan Part 121 sertifikalı Western Global, dünya çapındaki müşterilerine ACMI hizmetleri de dahil olmak üzere sözleşmeli hava kargo taşımacılığı hizmetleri sağlıyor.

Taşıyıcı, müşterilerinin e-ticaret, STK, hükümet, lojistik, ekspres kargo ve nakliye taşımacılığı sektörlerinde de faaliyet gösterdiğine dikkat çekti.