Erdoğan'ın yerine aday olması düşünülen isim açıklandı

Erdoğan'ın yerine aday olması düşünülen isim açıklandı

Türkiye'de yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerine henüz 2 yıla yakın bir süre var, ancak çeşitli iddialar gündeme gelmeye devam ediyor.

Bir dönem AKP'de vekillik yaptıktan sonra istifa ederek Cem Uzan tarafından kurulan Genç Parti'ye geçen eski milletvekili Emin Şirin tartışma yaratacak iddialarda bulundu.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde AKP'nin Erdoğan yerine aday gösterebileceği isim hakkında şaşırtıcı bir çıkış yapan Emin Şirin aklındaki ismi açıkladı.

Adı daha önce Millet İttifakının adayları arasında geçen Abdullah Gül bu kez Cumhur İttifakının adayları arasında geçiyor.

Emin Şirin'e göre Abdullah Gül, AKP tarafından Erdoğan'ın yerine aday gösterilebilir.

İddiaları ise dile getiren isim Korkusuz gazetesi yazarı Ahmet Takan..

Ahmet Takan'ın Korkusuz'da ki yazısının ilgili bölümü şu şekilde..

Türkiye’nin klasik havası!..

Ortam alabildiğine sisli… Şeffaflık hak getire… Kimin eli kimin cebinde onu zaten kestirebilmenin imkanı yok…

Böyle durumlarda her zamanki yöntemimize baş vurduk. Sis perdesini biraz da olsa aralayabilmek, sizlere ne olup bittiğini ve de neler olabileceğini anlatabilmek için sağduyulu, siyaseti iyi okuyan, deneyimli uzman ismimize müracaat ettik. AKP eski İstanbul Milletvekili Emin Şirin’den gündemin ana başlıklarını değerlendirmesini istedik. Şirin’e ilk sorum, Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı’nda yaşanan Cumhurbaşkanı adayı belirleme tartışmaları oldu. Emin Şirin, şunları söyledi;

“Seçime daha vakit varken bir sıkıntıdan ziyade bir zorlama görüyorum. Cumhur İttifakı’nda sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın adaylığı kesin ancak herhangi bir sebepten dolayı sayın Erdoğan aday olmazsa veya olamazsa Abdullah Gül gibi devr-i sabık yaratmayacak profilde bir aday düşünebilirler.Millet İttifakı’nda ise adayın kim olacağını merak edenler ve bu konuyu fırında harlayanlar daha ziyade Cumhur İttifakı mensupları. Meral Akşener hanım doğru ve güzel bir cümle sarf etti;’ Erken seçimi ilan edin adayımızın kim olacağını görürsünüz’. Kemal bey hevesli ama temkinli. Öne çıkan belediye başkanlarının ise aday olma şanslarını görmüyorum.

Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusu, biliyorsunuz, benim için parlamento seçimlerinden sonra ikinci planda. Sultanizim sistemini değiştireceğini söyleyen ve iddia eden muhalefetin bu hedefe varabilmesi için parlamentoda asgari 360 sandalyeyi elde edebilmesi lazım. Hedefleri bu olmalı ve çalışmalarını buna göre organize etmeliler. Tabi bu arada en önemli konu, HDP’nin ne olacağı ve ne yapacağı. Sonuç itibarıyla, HDP, 27 Eylül’de ilan edeceği manifestodan sonra iki ittifakla da anlaşabilir ve seçimin kaderini tayin edebilir. Bu denklemin nasıl çözüleceği seçiminde Türkiye’nin de kaderini tayin edecek. Gördüğüm kadarıyla, AKP, seçime çok muhafazakar bir din siyaseti ve Kürtlere sempatik gelecek söylemlerle hazırlanacak. Açıkçası, Cumhur İttifakı’nın çatlaması, AKP-HDP işbirliğini görmemiz kimseyi şaşırtmasın.”

★★★

AKP’yi çok iyi tanıyan ve tahlil eden Emin Şirin’e çizdiği resim üzerine, iktidar partisinin Abdullah Gül’ü Cumhurbaşkanı adayı gösterip gösteremeyeceğini (eğer Erdoğan olmaz ise) sordum. Yanıtı;“Evet gösterebilirler. Zira Tayyip Erdoğan’ın düşüneceği en önemli konuların başında hem yurt içinde hem yurt dışında ağırlığı olan hem de devr-i sabık yaratmayacağı sözünü verecek, bu sözüne de Erdoğan’ın güveneceği bir profile ihtiyaç var. Abdullah Gül buna uygun görünüyor.”

AKP KULİSLERİ NE DİYOR?

Öte yandan gerek muhalefet gerekse Ahmet Takan ve Fehmi Koru gibi isimlerin gündeme getirdiği iddiaya AKP kulisleri gülüyoruz karşılığını veriyor.

2023 yılında adayımız Recep Tayyip Erdoğan olacaktır diyen AKP'li siyasetçiler muhalefetteki bu iddiaların ise bozgunculuk çıkarma amacını taşıdığını belirtiyorlar.