Elektrik şirketleri harcamaları faturaya dahil edilecek haberi yalan çıktı! EPDK gerçeği açıkladı

Elektrik şirketleri harcamaları faturaya dahil edilecek haberi yalan çıktı! EPDK gerçeği açıkladı

Gün boyu Türkiye'de sosyal medyanın gündemine oturan iddiayla ilgili açıklama geldi. EPDK: Elektrik şirketlerinin bazı harcamalarının faturaya ekleneceği doğru değil açıklamasında bulundu..

Elektrik Faturalarına yönelik haberler Türkiye gündemine oturdu. Peki Aslında gerçek neydi? FLAŞ AÇIKLAMALAR

Medya gündemine oturan iddialarla ilgili Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunca (EPDK) elektrik dağıtım ve tedarik şirketlerinin bazı harcamalarının faturalara ekleneceği haberlerine yönelik açıklama yapıldı, EPDK tarafından yapılan açıklamada  "Giderlerin tüketiciye yansıtıldığı fakat gelirlerin ise şirkete bırakıldığı iddiası da kesinlikle doğru değildir" şeklinde bir açıklama yapıldı

Yapılan haberlere tepki gösterilirken EPDK'dan yapılan yazılı açıklamada, söz konusu giderlerin dönem net kârı ve Kurumlar Vergisi hesaplamalarında da mali mevzuata göre dikkate alınan giderler olduğu belirtilerek, "Bu giderler; sadece dağıtım şirketleri için değil tüm sektörler, tüm şirketler, hatta kamu kurumları için yasal altyapısı ve dayanağı olan giderlerdir bilgisi verilerek söz konusu haberlerin gerçeği yansıtmadığı dile getirildi.

Öte yandan Dağıtım şirketleri özelinde bakıldığında ise bu giderler özelleştirme öncesinde dahi bulunmaktadır. Kurumumuz yaptığı düzenleme ile bu giderlere tavan ve limit getirmiştir. Dolayısıyla mali mevzuatta şirketlerin mali ve düzenleyici hesap planlarında yer alan söz konusu giderler üzerinden kurgulanan görsellerle vatandaşlarımızı yanıltmaya çalışmak gerçekçi ve iyi niyetli bir yaklaşım değildir" ifadeleri kullanıldı..