Bilim İnsanlarının korkutan kıyamet senaryosuna göre sadece orası kalacak! İlginç kehanet

Bilim İnsanlarının korkutan kıyamet senaryosuna göre sadece orası kalacak! İlginç kehanet

Bilim insanları yaptıkları araştırmayı yayınladılar. Yapılan araştırmada çok çarpıcı detaylar vardı. Kehanete göre bakın hangi gezegen hayatta kalacak...

Yapılan bir araştırma herkesi çok şaşırttı. Dünyayı şaşırtan araştırmada yayınlanan bilgiler gerçekten hayret veren türden iddiaya göre 5,4 milyar yıl sonra Güneş Sistemi’nde bir dehşet yaşanacak. Yaşanacak bu dehşet sonrasında  Güneş kırmızı bir deve dönüşecek, Kırmızı  bir deve dönüşen Güneş Merkür'ü, Venüs'ü, Dünya'yı ve muhtemelen Mars'ı yutacak ve ardından kütlesinin yarısını kaybedecek. Bu dehşet sonrasında diğer gezegenler Güneş’in yörüngesinde kalacak kütle çekimi bulamayacak ve uzay boşluğuna dağılarak “haydut” gezegenlere dönüşecek iddiasında bulundu...

Konuyla ilgili araştırmanın ayrıntıları şu şekildeydi... 

Independent Türkçe'nin SyFy’dan aktardığı habere göre Jüpiter’in bu kıyamet senaryosunda "sona kalan" gezegen olacağı düşünülüyor. Gaz devi çok büyük olduğu için Güneş’le en büyük çekimsel bağa da o sahip. Bu nedenle yıldız ölürken bile gündelik yaşantısına bir süre devam edeceği belirtiliyor.

Öte yandan Güneş'in kütlesi 7 milyar yıl içinde, yıldız kırmızı devden beyaz cüceye dönüşürken, azalmaya devam edecek. Güneş küçüldükçe Jüpiter de çekim kuvvetinden azad olacak ve yaklaşık 20 milyon yılda bir Güneş Sistemi’ne yakın geçiş yapan yıldızların kuvvetinden daha fazla etkilenecek. Bu nedenle Jüpiter’in de sonunda bu yıldızlar  tarafından dışarı itileceği tahmin ediliyor.

The Astronomical Journal isimli hakemli bilim dergisinde kısa süre önce yayımlanan bir araştırmanın yazarı Jon Zink, bu süreci şöyle açıklıyor:

Bir simülasyon oluşturduk ve Jüpiter'in sistemden ayrılması için kabaca 4 bin yıldız geçisi gerektiğini gördük. Ancak bu yıldızların çoğu çok uzak ve sistem üzerinde çok az etkiye sahip. İçlerinden birinin gezegeni uzaya fırlatacak kadar yaklaşması için uzun süre beklememiz gerekiyor.
 
Araştırmacılara göre Jüpiter'i yıldızlararası uzaya fırlatması en muhtemel yıldız (veya yıldızlar), hem böyle büyük bir gezegenle başa çıkacak kadar büyük olmalı hem de doğru yerde, doğru zamanda doğru hızla bulunmalı. Zink, gerekli tüm koşulları karşılayan bir ateş küresinin gezegeni sürgün edeceğine inanıyor.

Zink ve ekibinin simülasyondan elde ettiği bulgular kısa süre önce yayımlandığında gündeme oturmuştu. Zira araştırmacılar, Güneş Sistemi’nin düşünülenden daha erken parçalanacağını ortaya koymuştu.

Çalışmada, sadece 100 milyar yıl sonra sistemdeki gezegenleriin galakside süzülmeye başlayacağı ve ölmekte olan Güneş'i geride bırakacağı ifade edilmişti. Önceki çalışmalarsa Güneş Sistemi'nin yaklaşık bir kentilyon yıl içinde dağılacağını tahmin ediyordu.