Ayçiçek yağındaki rezalet dur durak bilmiyor! Yeni bir skandal daha patlak verdi ve herkes..

Ayçiçek yağındaki rezalet dur durak bilmiyor! Yeni bir skandal daha patlak verdi ve herkes..

Ayçiçek yağındaki artış tepki çekerken yeni bir kötü haber daha geldi. Herkes çok kızgın..

Ayçiçek yağındaki artış tepkilere yol açtı. Sosyal medyada bile Ayçiçek yağındaki artışa tepki amaçlı videolar dolaşıyor ve kısa sürede paylaşım rekorları kırıyor.

En ilginç olanı bir babanın eve törenle girmesiydi elinde Ayçiçek yağıyla. Bir diğer videoda ise tek taş yerine genç delikanlı sevgilisine ayçiçek yağı alıyordu.

Vatandaşlar en ucuz yağ olarak bilinen Ayçiçek yağına gelen zamma isyan ederken yetkililerin bir an önce bu konuya el atmasını istiyor.

Gıda maddelerini pişirirken en çok kullanılan yağın fiyatının böyle tırmanışına geçmesine tepki gösteren vatandaşlar daha da üzülecek. Çünkü yeni bir zam daha geliyor...

2020 yılına ilişkin sektörel değerlendirmede bulunan Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği (BSYD) Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, ham maddeyi ithal etmek zorunda olan yağ sanayicilerinin, son artışı henüz raf fiyatlarına yansıtamadıklarını söyledi. Dünya gazetesinde yer alan habere göre, Büyükhelvacıgil bundan dolayı, yağda yüzde 20'lik bir artışın daha olabileceğini belirtti.

HAM YAĞ FİYATI 2 KAT ARTTI


Geçen yıl 700 dolar civarında olan ham yağ fiyatının 1325 dolara kadar yükseldiğini aktaran Büyükhelvacıgil, bu yıl ise çiftçilerden daha çok ayçiçeği gelmesini öngördüğünü vurguladı.
 
5 LİTRELİK AYÇİÇEĞİ YAĞI 85 TL'YE KADAR ÇIKTI


Bir kaç ay önce 40-45 TL'ye satılan 5 litrelik ayçiçeği yağının fiyatı, son dönemde önlenemez bir şekilde arttı. Fiyatlar semte göre değişiklik gösterirken, ayçiçek yağının fiyatı bazı marketlerde 85 TL'ye kadar çıktı. Söz konusu artış nedeniyle vatandaşlar da bir hayli tepkili.

Kaynak : Dünya Gazetesi