Kuzey Makedonya TDP lideri Beycan İlyas Habertürk yayınındaki Sözlere Ateş Püskürdü

Kuzey Makedonya TDP lideri Beycan İlyas Habertürk yayınındaki Sözlere Ateş Püskürdü

Kuzey Makedonya'da Faaliyet gösteren Türk Demokratik Partisi'nin Genel Başkanı Beycan İlyas'tan Habertürk yayınına sert tepki. Habertürk yayınında hangi skandal sözler sarf edilmişti?

Kuzey Makedonya'da ve Balkan coğrafyasında binlerce Türk yaşamasına rağmen Habertürk yayınında işlenen konuda skandal bir ifade kullanıldı.

Türk Demokratik Partisi Genel Başkanı Beycan İlyas bu konu karşısında sessiz kalmadı. Konuyla ilgili Sert bir açıklama yayınladı: Açıklamasını olduğu gibi yayınlıyoruz:

TÜRKLÜK KİMSENİN TEKELİNDE DEĞİLDİR!

16 Eylül 2020 tarihinde Habertürk - Teke Tek adlı programda konuk yorumcu olarak yer alan Ahmet Uysal adlı şahsın Balkan göçmenleri ile ilgili sarfettiği "Balkan göçmenleri Türk değildir, Türkleşmiştir" sözlerini şiddetle kınıyorum.

Tam anlamı ile bilgi sahibi olmadığı bir alanda, cehaletle söylemiş olduğu bu sözler Balkanlar'da yaşayan tüm soydaşlarımızı derinden yaralamıştır ve üzmüştür.

Osmanlı dönemi ve ondan önceki dönemlerde de farklı Türk boylarının ikametgahı olan Balkan toprakları tarihin en soylu milletine ikametgah olmaya devam etmektedir. Tarihin birçok döneminde çeşitli baskı, zulüm ve yıldırma politikaları sonucunda göçe ve sürgüne zorlanmış Balkan Türklerini böyle bir ifade ile dile getirmek ve gündem konusu yapmak cehaletin en büyük göstergesi olsa gerek.

Zamanında Yücel Teşkilatı üyelerinden gelen yardım talebini, "Misak-ı Milli sınırları içerisindeki Türklerin dışındaki Türkler bizi ilgilendirmiyor" diyerek geri çeviren zihniyet ile Ahmet Uysal zihniyeti arasında bir fark olmadığının altını çizmek isterim.

Balkan göçmenleri sonradan Türkleşmedi, aksine Türk olarak yerleştirildikleri Balkan yarımadasından o veya bu sebepten ama yurtlarına dönüş yaptılar.

Burada kalanlar da al sancağı dalgalandırmayı ve Türkçeyi yaşatmayı ölümüne savundular.

Ve aklınızdan hiç çıkarmayınız;

Balkan Türkleri anavatana sığınmacı olmadı, olmaz da.

Yük olmadık, olmayız da.

Al sancağı asırlardır burada dalgalandırdık, Türkçeyi yaşattık. İlelebet de bu böyle devam edecektir.

Türklüğü tekelinize almaya da kalkmayınız! Onu ne size bırakırız, ne de başkasına veririz.

Türk Demokratik Partisi

Genel Başkanı ve Milletvekili

Dr. Beycan ilyas