Ziraat Bankası'ndan önemli duyuru: Listede adınız varsa hemen şubeye gitmelisiniz

Ziraat Bankası'ndan önemli duyuru: Listede adınız varsa hemen şubeye gitmelisiniz

Ziraat Bankası'nda hesapları olan vatandaşlar için 2023 yılında zaman aşımı duyurusu yapıldı ve hesabı olan vatandaşlar için önemi bir çağrı yapıldı

Ziraat Bankası'nda hesapları olan vatandaşlar için 2023 yılında zaman aşımı duyurusu yapıldı ve vatandaşlara önemli bir çağrı yapıldı.

ZİRAAT BANKASI DUYURDU! ADINIZ LİSTEDE VARSA ŞUBEYE GELİN

Gercekgundem.com sitesinde yer alan haberde; Banka tarafından yapılan duyuruya ilişkin detaylara yer verildi.

Ziraat Bankası tarafından yapılmış olan duyuruda listede yer alan vatandaşların kimlikleriyle beraber şubeye gitmesi gerektiği belirtildi.

KULLANILMAYAN HESAPLAR HAZİNEYE GEÇİYOR

Her yıl milyonlarca lira banka hesaplarında zaman aşımına uğramaktadır. Zaman aşımına uğrayan bakiyeler Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) devredilirken, yıllar sonra durumun farkına varan vatandaşlar içinse artık çok geç olmuş oluyor ve paralar hazineye aktarılıyor.

BİNLERCE VATANDAŞ UNUTMUŞ DURUMDA

Binlerce vatandaş bankadaki hesaplarını unutmuş durumda. Kiminde 1000 kiminde 10 bin kiminde ise 20.000 TL gibi rakamlar unutulmuş durumda. Bu paralara 10 yıl boyunca dokunulmazsa para bankaya kalıyor.

Ziraat Bankası, zaman aşımına uğrayacak hesaplar hakkında şu açıklamayı yayınladı:

"5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun 62. maddesine göre bankalar nezdindeki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son talebi, işlemi, herhangi bir yazılı talimatı tarihinden başlayarak on yıl içinde aranmayanlar zamanaşımına tabidir."

01.11.2006 tarih ve 26333 sayılı Resmî Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe giren “Mevduat ve Katılım Fonunun Kabulüne, Çekilmesine ve Zamanaşımına Uğrayan Mevduat, Katılım Fonu, Emanet ve Alacaklara İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik” in 8. maddesi gereğince bankaların, zamanaşımına uğrayan mevduat, emanet ve alacakların listesini şubat ayının başından itibaren kendi internet sitelerinde dört ay müddetle ilan etmesi gerekmektedir.

Zamanaşımına uğrayan hesaplar listesinde bilgileri yer alan müşterilerimizin en geç 15 Haziran 2023 tarihi mesai saati bitimine kadar hesaplarının bulunduğu şubeye geçerli kimlik belgeleri ile başvurmamaları halinde, zamanaşımına uğramış olan mevduat, emanet, hak ve alacakları yasa gereği Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devredilecektir.

023 Yılı İçerisinde Zamanaşımına Uğrayacak Mevduat Hesapları ve Emanetler sorgulamasını yapmak isteyenler, Ziraat Bankası internet sitesi üzerinden işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Yapılan bu açıklama sonrasında ise vatandaşların da sorgulamaları gerçekleştirerek bankalara giderek ödemelerini alması gerektiği aksi takdirde ise ödemelerin yanacağı bildirildi.

Kaynak: Gercekgundem.com

İlgili Haberler