Mucizevi Baharatlardan Birisi Olan Tarçın Ve Bal Karıştırılıp Yenirse O sorun Bitiyor Ve.

Mucizevi Baharatlardan Birisi Olan Tarçın Ve Bal Karıştırılıp Yenirse O sorun Bitiyor Ve.

Bal enerji veren bir besin. Tarçın ise bir çok faydası bulunan bir baharat. Bu iki karışım birleştirilip bir çorba kaşığı yenirse bakın ne gibi faydası var.

Kokusuna ve tadına karşı koyamadığınız baharatlardan birisi olan tarçın sadece yiyeceklere değil, aynı zamanda içeceklere de çok hoş koku ve aroma katmaktadır. Birbirinden zengin besin değerler ile özellikle zayıflatıcı etkisi olan tarçının faydalarını duyduğunuzda kulaklarına inanmayacaksınız. Her mutfakta bulunan ve çubuk ya da toz şekliyle yiyecek ve içeceklerinizi renklendiren tarçının faydaları şunlardır;

  Kemik Sağlığını Korur

 Önemli ölçüde kalsiyum içerdiğinden dolayı tarçın, kemik sağlığını korumada oldukça etkilidir.  Aynı zamanda kalsiyumun emilimini sağlayan madde olan magnezyum içerdiğinden dolayı bağ dokusu iyileştirir ve kemik oluşumunu destekler. Aynı zamanda kemik ve kas ağrılarını tedavi etkisi olan tarçından çay yaparak arada bir tüketmenizde fayda var.  Aynı zamanda tarçın yağını ağrıyan bölgelerinize sürerek iyileşebilirsiniz.

 İnflamasyon ile Savaşır

Anflamutuar özelliğine sahip olan tarçın yüksek tansiyon, felç kalpı krizi ve diğer hastalıkları tedavi etmesinin yanı sıra tarçın kötü kolesterolü düşürüp iyi kolesterolü de artırmada eklidir. Anti-inflamatuar özelliğinden dolayı vücutta oluşan doku hasarlarını iyileştirip, akciğer sağlığını korumada etkilidir.

 Kilo Vermede Etkilidir

  Tarçın kilo vermeden birebir etkilidir. Yiyeceklerin sindirim sisteminde yavaş bir şekilde dağılımı sağlar. Bu da mideye doygunluk hissi verir ve iştahı azaltarak çok yeme isteğini yok eder.

 Kan Şekerini Düzenler

 Sürekli canını tatlı bir şeyler yemek istiyorsanız tarçın çayı içerek bundan kurtulabilirsiniz. Kan düşeceği için canınız sürekli tatlı ya da çikolata yemek isteyebilir. Tarçın kan şekeriniz dengeleyici özelliğine sahip olduğu için tatlı krizlerinizde son bulur. Aynı zamanda baş ağrısı yorgunluk ve sık sık oluşan açlık hissini de günde iki kaşığı toz tarçın tüketerek önleyebilirsiniz.

 Andioksidan Deposudur

İnsan vücudunda serbest radikallerin büyümesini engellemeye yardımcı akti-oksidan bakımından zengindir. Böylece vücudun erken yaşlanmasını engeller. Fenolik ve flavonoid asit tarçında bol miktarda vardır.  Diğer baharatlar ile kıyaslandığında antioksidan bakımından zengin baharatlar içerisinde 7. Sırada ye alır. İçeriğindeki önemli bileşikler sayesinde strese azaltmada etkilidir.

 Tarçın Nasıl Tüketilir

 Tarçının çayını yaparak tüketebilirsiniz. Ayrıca sütlü tatlıların üzerine ekleyerek de tarçını tüketerek faydalarını görebilirsiniz.

Tarçın ve Bal Karışımının Faydaları

Soğuk Algınlığı ve Grip sorununuz varsa ballı tarçınlı karışım imdadınıza yetişecektir. Aynı zamanda bal ve tarçın karışımı mide ağrısı ve kemik ağrılarına iyi gelmektedir. Enfeksiyonlara da karşı etkili olan bu karışım başlı başına bir çok sorunu ortadan kaldırmaya yaramaktadır. En bilinen etkisi ise gün boyu enerji vermesi ve yorgunluğu gidermesidir.

Tarçın ve Bal Karışımı nasıl hazırlanır?

Balı bir kaba koyun ve kaynayana kadar ısıtın. Tarçını ekleyin ve iyice karıştırın. Karışımı hava geçirmez bir cam içerisine koyun. Eğer hava sıcak değilse buzdolabının dışında serin bir yerde saklayabilirsiniz. 

Kilo Vermek İçin Tarçın - Bal

Bir bardak Su miktarını cezveye koyun ve kaynatın bu suyun içerisine tarçın ve bal ekleyin. Her gün kahvaltıdan yarım saat önce bu karışımı için.

Tarçını ayrıca Süt veya Salep gibi içeceklerin de üzerine dökerek içebilirsiniz. Bu şekilde tüketmekte oldukça büyük faydalar sağlar

İlgili Haberler