MEYVE VE SEBZELERİ SAKIN BÖYLE YIKAMAYIN - RİSK BÜYÜK

MEYVE VE SEBZELERİ SAKIN BÖYLE YIKAMAYIN - RİSK BÜYÜK

Meyve ve Sebzeleri yemeden önce güzel bir şekilde yıkamak gerekiyor. Ancak bu uyarılara kimse kulak vermiyor tehlike aslında ne?

Küçükken Pazara götürürdü annem pazarda alışveriş yaparken meyve alırdı. O meyvelerden yememi asla istemezdi. Eve gidince yersin derdi

Yol boyunca ağlardım. Çocuk aklı işte bu kadın neden böyle yapıyor annem bana bir elmayı çok mu görüyor derdim

Anlamazdım işte!

Şimdi günümüzde bir bakmışız herkes temizlik düşünür olmuş. Artan son salgınla herkes biraz daha hijyenik oldu

Ancak meyve ve sebzeleri bütün uyarılara rağmen hala güzel bir şekilde yıkamayanlar var! Uzmanlar bu konuda herkesi uyarıyor. Genelde Sağlık Haberleriyle çok daha fazla dikkat çeken ulusalpost okuyucularına bu konuyla ilgili bilgiler vermiş.

Sebze ve meyvelerin yıkanmasıyla ilgili harika bir içerik oluşturmuş.

Sizlerinde yararlanması adına bu sayfada paylaşmak istedim. Sizlerde arkadaşlarınızla paylaşıp onların yararlanmasını sağlayabilirsiniz.

Sağlıklı bir bağışıklık Sistemi için taze sebze ve meyve tüketilmeli. Tarımsal Ürünleri zararlarından korumak için mutlaka iyi bir şekilde yıkamak gerekiyor. Peki ama sebze ve meyveler nasıl yıkanmalıdır?

SİRKELİ SU GERÇEKTEN İŞE YARIYOR MU? BİLİNEN BU YANLIŞA SON VERİN:

uzmanların önemli uyarısı bakın ne:

Bazı kaynaklar sebzeleri yıkarken sirke kullanılmasını önerse de yapılan araştırmalar ve uzmanlar tarafından paylaşılan makaleler; sirkenin, sebze ve meyveleri temizleme, bakterileri uzaklaştırma konusunda aslında sanıldığı kadar etkili olmadığını göstermektedir,  Sirke ve karbonatın, içeriğinde bulunan sodyum nedeniyle besinlerin tadını etkileyebilecekleri de belirtilmektedir

Peki doğru olarak : Sebze ve Meyveler Nasıl Yıkanmalı? İşte herkesin bilmesi gereken o bilgi


Sebze ve meyveleri yıkamadan önce yapmanız gereken ilk şey ellerinizi en az 20 saniye, sabun ve su ile yıkamaktır. Bu sayede elinizde bulunan mikroplardan önemli oranda arınabilirsiniz.


Sebzeleri öncelikle bir kabın içerisinde, soğuk duru suda bekletebilirsiniz. Bu arada marul, lahana gibi ürünlerin üst ve zarar görmüş yapraklarını ayırmayı unutmamalısınız.


Ardından temiz suyun altında tüm sebze ve meyveleri, hafifçe ovarak yıkamalısınız. Eğer patates, salatalık, elma gibi daha sert besinleri temizliyorsanız dilerseniz, sadece yıkama işlemi için kullandığınız bir fırçadan da yardım alabilirsiniz.


Fırçalama işleminin ardından sebze-meyveleri bir kez daha duru sudan geçirebilirsiniz.


Ardından yıkadığınız sebze ve meyveleri temiz ve kuru bir mutfak bezi ile kurulayabilirsiniz6.
Üzerinde balmumu olduğunu düşündüğünüz ürünleri soyarak da tüketebilirsiniz.


Bu arada patates, kavun, karpuz gibi sebze ve meyveleri de yıkamanız gerektiğini not düşelim. Çünkü bu meyveler yıkanmadıklarında, kabukta bulunan bakteriler bıçak nedeniyle iç kısımlara taşınabilir7.

Bu harika bilgiler İçin Arçelik'e teşekkürler