İbn-i Sina'nın Beyin Süpürgesi Olarak Adlandırdığı Şifalı Ot kaynatılır içilirse o sorun geçer

İbn-i Sina'nın Beyin Süpürgesi Olarak Adlandırdığı Şifalı Ot kaynatılır içilirse o sorun geçer

Lavanta hoş kokusuyla bilinen şifalı bir bitki. Ancak Türk mutfağının vazgeçilmez bir tarifi sayesinde beyin ve bellek üzerine şifası olduğu ortaya çıktı! Formül İbn-i Sina'nın reçetelerinden

Bazı şifalı bitkiler gerçekten çok fayda sağlıyorlar özellikle beyin ve hafızamız üzerine şifası olan bitkilerin sayısı epey fazla. Fakat bunlardan haberdar değiliz. Haberdar olmak içinde ya araştırma yapıyoruz ya önümüze düşen kaynaklara bakıyoruz.

Kuşkusuz on yıllardır her dönem şifalı reçeteleriyle gündemde olan İbn-i Sina'nın sayısız şifalı bilgileri var. Şimdi size yine İbn-i Sina'nın bir reçetesinden bahsedeceğiz.

İbn-i Sina'nın Beyin Süpürgesi Olarak Adlandırdığı Şifalı Otun Faydaları Saymakla Bitmiyor Kaynatıp Suyunu İçince O Sorunu Bitiriyor

Geleneksel tıpta çok fazla kullanılan ve İbn-i Sina'nın "beyin süpürgesi" olarak tarif ettiği o bitkinin pek çok faydası bulunuyor. Türkiye'de neredeyse her yerde yetişen bu otun şifasından kimsenin haberi yok...

İlkbahar mevsiminde açan harika kokulu lavantalar Arap ve Fars tıbbında zihinsel rahatsızlıklara karşı tedavi olarak kullanılıyordu. Pembe ya da mor olarak çiçek açan lavanta, İbn-i Sina tarafından beyin süpürgesi olarak da adlandırılıyordu. Halk arasında ise karabaş otu olarak bilinen bitki, antibakteriyel özelliklerinin yanında hafızayı da güçlendiriyor. Pek çok faydası bulunan karabaş otunun bilinmeyenleri...

Lavanta güzel kokusu ile sadece doğal oda parfümü olarak kullanılmamalı. Lavantayı çay olarak tüketmek pek çok rahatsızlığa iyi gelmektedir. Karabaş olarak da bilinen bu bitki yaklaşık otuz ila yüz santimetre boylarına ulaşmasının yanında geleneksel tıpta çok fazla kullanılıyor.

Daha çok Akdeniz bölgesinde yetişen lavanta şehirlerde de çiçeklendirme çalışmaları kapsamında yetişebiliyor. Evde yetiştirmesi zor olan bitkinin yalnızca çayı değil yağı da kullanılıyor. Lavanta yağı vücuttaki yaraların hızlıca iyileşmesine yardımcı olurken lavantanın çayı beyin için çok faydalıdır.

Zihinsel rahatsızlıklara iyi geliyor

Beyne olan faydaları ise tanınan karabaş otunun çayını düzenli tüketince hafıza sorunlarına iyi gelmektedir. Zihinsel anlamda yaşanan yorgunluğa da faydalı olan lavanta bir yandan da bu özelliği ile depresyona karşı etkili olmaktadır. Anksiyete problemleri yaşayanların da tükettiği lavantanın erken yaşlanmaya da iyi geldiği bilinmektedir. Rahatlatıcı özelliği ile stresi de engellediği bilinmektedir.

Bin bir faydası var

Soğuk algınlığında ateşi düşürücü etkisi ile bilinen lavanta çayı, içerisinde bol miktarda kalsiyum ve demir bulundurur. Bununla bağışıklığı güçlendiren lavanta çayı, alerjilere karşı da etkilidir. Kalsiyum içeriği ile kemiklerde başlayan ağrıları dindirmektedir. Spor ya da ağır hareketler sonucunda oluşan kas yorgunluğunu da rahatlatan karabaş otundan yapılan çay, baş ağrıları ve migren ağrılarında etkilidir.

Kabızlık sorunu yaşayanlara önerilen lavanta çayı sindirim sorunlarına iyi gelmektedir. İdrar yolunda oluşabilecek olan enfeksiyona karşı etkili olan lavanta çayının kilo vermeye de yardımcı olduğu biliniyor.