Hindistan Cevizi Yağı Nasıl Yapılır? Hindistan Cevizi Yağı Meğer O Sorunu önleyip ve de...

Hindistan Cevizi Yağı Nasıl Yapılır? Hindistan Cevizi Yağı Meğer O Sorunu önleyip ve de...

Tropikal İklimlerde yetişen hindistan cevizi oldukça faydalı bir meyvedir. Lifli ve sağlıklı bir yapısı vardır. Tüm dünyada çeşitli alanlarda kullanılan bu tropikal meyvenin son 10 yılda popülerliği oldukça artmıştır.

 Birçok kullanım alanı vardır. Kozmetik sektöründe cilt, tırnak ve saç bakım ürünlerinde kullanılması yaygınlaşmıştır. Aynı zamanda tatlıların ve çikolataların vazgeçilmez lezzetlerinden biridir.

Bir işleme uğramadan sadece meyve olarak tüketildiği gibi hindistan cevizi sütü de vegan tarzda beslenmede kullanılabilir. Peki, birçok alanda kullanılan hindistan cevizi yağı faydaları nelerdir?

 

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları Nelerdir?

  • Cilt sağlığına iyi gelir. Cilt bakımında kullanılabilecek en iyi yağlardan biridir. Cilt bariyerlerini güçlendirir ve cildin nemini geri kazanması sağlar. El ve ayak kuruluğunda da oldukça etkili olacaktır. Egzama bulgularını azaltabilir. Cilt çatlaklarında ve hamile kişilerde çatlak önleyici olarak kullanılabilir.
  • Saçlarda oldukça başarılıdır. Düzenli kullanımda saçların eski canlılığını kazandırır ve hızlı uzamasını sağlar. İşlem görmüş ve kuru saçlarda iyi sonuçlar elde edilebilir. Şampuanlarda, saç maskelerinde ya da banyo sonrası saç ürünlerinde kullanılabilir.
  • Ağız ve diş sağlığında kullanılabilir. Ağız içerisinde bulunan mikroplara karşı savaşır ve üremelerini engeller. Ağız kokusuna ve diş çürüklerine iyi gelir.
  • Kilo vermek isteyenler kullanabilir. İştahı azalttığı ve metabolizmayı hızlandırarak kalori yakımını sağladığı görülmüştür.
  • Kemik sağlığında etkilidir.
  • Bağışıklığı güçlendiren asitler hindistan cevizi yağı içerisinde bulunur.

 

Hindistan Cevizi Yağı Nasıl Yapılır?

Marketlerde, eczanelerde ve kozmetik mağazalarında bulunması oldukça kolay olan hindistan cevizi yağı fabrikalarda bulunan cihazlar ile üretilir ama evde de yapmak mümkündür. Kabuklarını temizledikten sonra ister güneşte ister fırında düşük ısıda kuruttuktan sonra meyve sıkacağında ya da rondodan geçirerek doğal ev yapımı hindistan cevizi yağını elde edebilirsiniz. Hazır olanları alırken bilindik ve güvenilir markalardan alınmalıdır. Mutlaka kullanmadan önce alerjik bir etki yapmadığından emin olunmalıdır.

İlgili Haberler