Grip yada nezle olursanız bu yiyeceklerden uzak durmalısınız

Grip yada nezle olursanız bu yiyeceklerden uzak durmalısınız

Şu Günlerde en çok korktuğumuz şey soğuk algınlığı ve grip. Sonbahar aylarında böylesine sağlık problemi yaşayanların sayısı epey bir fazla. Peki ne yapmamız gerek?

Burunda oluşan akıntı boğazda oluşan gıcıklanma hissi ve aralıksız hapşırma gibi belirtilerle kendini belli eden soğuk algınlığı çok rahatsız edici bir durum. Sağlık açısından kötü bir dönem olan bu rahatsızlık özellikle sonbahar ve kış aylarında kendisini ortaya çıkarıyor.

Böylesi bir rahatsızlığınız olması durumunda yediğinize içtiğinize dikkat etmeniz ve rahatsızlığınızı artıracak yiyeceklerden kaçınmanız gerekiyor

Uzmanlar bu konuyla ilgili uyarılarda bulundu ve Soğuk Algınlığı durumunda yenilmemesi gereken yiyecekleri sıraladı.

Hastalığınızın İlerlememesi için bu bilgiler ışığında yediğinize içtiğinize mutlaka dikkat etmelisiniz:

. En çok mayalı alkollü içkiler uzak durulması gereken içeceklerdir. Mayalı gıdalardan turşu, sirke, yoğurt, ayran histamini ve histaminin vücutta salgılanmasını artırmaktadır.

Ancak bunların fayda-zarar dengelerini ayarlamak, tüketimi tamamen kesmek yerine sınırlandırmak, böylece bağışıklığı güçlendirici faydalarından da mahrum kalmamak doğru olacaktır. Sucuk, pastırma, sosis, salam gibi işlenmiş etler de histaminden zengin gıdalardır.

Sadece soğuk algınlığı zamanlarında değil, sağlıklı beslenmek adına da zaten bu işlenmiş gıdalardan uzak durmak gerekir.

Peki Soğuk Algınlığı ve grip durumunda hangi yiyecekleri tüketmelisiniz. İşte o bilgiler

Tavuk çorbası, paça çorbası, portakal, greyfurt, mandalina, limonlu çay, zencefil, ekinezya, kuşburnu, adaçayı, kekik çayı, okaliptus çayı, bal, soğan ve sarımsak grip hastalığına faydalı olan başlıca besinlerdir.