Domates çürüdüyse çöpe atılmamalı! Bakın ne faydası var

Domates çürüdüyse çöpe atılmamalı! Bakın ne faydası var

Çürüyen Domatesi eğer çöpe atanlardansanız bu hatadan vazgeçmelisiniz! Çürüyen domatesinde harika etkileri çıktı! Bir çok kişi deneyince etkilerini gördü..

Domates çürüdüğü zaman yemek istemeyiz ve genelde çöpe atarız. Rahatsız edici bir görüntü ve kokuya sahip olduğundan evimiz sineklerle dolmasın diye dolap dışındaysa derhal çöpe atarız.

Buzdolabı içerisindeyse iyice erimeye yüz tutup vıcık vıcık olunca bu artık tüketilmez diyerek doğru domatesi çöpe yollarız.

Oysa çürümüş domatesin de yararları çıktı. Üstelik deneyenler gerçekten faydasını gördüğünü belirtiyor.

Domatesi iyi saklama koşullarında saklamayı başaramazsak yukarıdaki görüntü gibi iğrenç bir görüntüye ulaşıyor. Ve bu görüntüyü görünce derhal çöpe atıyoruz.

Oysa israf ediyoruz aslında bu çok büyük bir yanlı.. Öncelikle domatesin çürümesini nasıl engelleyeceğinizi açıklamak istiyoruz. 

Yapmanız gereken güneş almayacak bir yerde saklamanız. Aşırı olgun olan domateslerinizi ise buzdolabında saklamanızda sakınca yoktur. Buzdolabı soğuğu domatesin daha fazla olgun olmasını engeller ve üç gün daha fazla kullanmanıza yardımcı olur 

Bütün bu uyarılara rağmen domates çürüdüyse ne yapmalısınız?

Çürümüş Domatesten salça yapabilirsiniz.. Ezik ve şekli bozuk çürümeye başlayan meyveleri çöpe atmak yerine reçel yapabiliyorsak çürümeye başlamış domatesi temizleyerek salça yapabilirsiniz. Çürüyen kısımları da toprağa karıştırarak gübre olarak kullanabilirsiniz..

Domatesleri küp küp doğrayarak çürüyen kısımlarını ayıkladıktan sonra konserve yapabilirsiniz..

Domates içinde bitkinin tohumlarını taşımaktadır. Domatesi çekirdekleriyle birlikte ekerseniz domates çimlenir yeni fidelere sahip olursunuz.. Toprak kurdukça sulamayı ihmal etmeyin..

Çürümeye başlamış domateslerin temiz kısımlarını ayıklayıp maske yapabilirsiniz. Bu maskeler cildinizin aydınlık ve genç görünmesini sağlar. Kuru hassas ve alerjik ciltlere maske uygulaması yapılmamalı bu uyarıyı unutmayın..

Görüldüğü gibi çöp sandığımız domatesin birden çok yararı var! Eğer bilgiler hoşunuza gittiyse sizlerde arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz