Börek Pişirirken Lezzetini Artırmak İçin 2 Mutfak Tüyosu Mutlaka Uygulayınız

Börek Pişirirken Lezzetini Artırmak İçin 2 Mutfak Tüyosu Mutlaka Uygulayınız

Börek Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden biridir. Şimdi sizlere nefis bir börek sırrı vereceğim. Bu iki yöntemle börekleriniz çok daha lezzetli olacaktır.

Bugün sizler için çıtır çıtır ve kabaran börek yapabilmeniz için tüm sırlarımı paylaşacağım. 

Canım ne zaman börek çekse her zaman onu çıtır çıtır yapan tariflerimi uygularım. Çıtır çıtır börek yemek her zaman yumuşacık böreğe göre daha keyifli ve lezzetli olur. Ağızda dağılan ve çıtırdayan bir böreğe kim hayır diyebilir ki.. 

Şimdi ister çay yanına ister misafire hazırlayabileceğiniz çıtır çıtır ve kabaran bir böreğin püf noktalarını vereceğim. 

İşte çıtır çıtır ve kabaran böreğin püf noktaları

Tüyo 1

Böreğinizi hazırladınız ve fırına vermeye hazır. Ama kabaran bir börek istiyorsanız tepsinizi hemen fırına sürmeyin. En az 15 dakika buzdolabında dinlendirin. İdeali 1-2 saat tabi.. Eğer vaktiniz varsa mutlaka en az 1-2 saat buzdolabında dinlendirin ve buzdolabında çıkartır çıkartmaz fırına sürün.

Tüyo 2

Eğer böreğinizin çıtır çıtır ve nar gibi kızarmış olmasını istiyorsanız tepsinizi fırına sürmeden önce üzerine mutlaka yumurta sürün. Eğer yumurta kullanmak istemezseniz de 2 yemek kaşığı yoğurdu yarım çay bardağı zeytinyağı ile karıştırın ve böreğinizin üzerine sürün. Bu yöntem de böreğiniz çıtır mı çıtır yapacaktır.