ZEKİ MİSİNİZ? KESİN BİR ŞEKİLDE ANLAYIN!

ZEKİ MİSİNİZ? KESİN BİR ŞEKİLDE ANLAYIN!

Zeki insanların şaşırtıcı 10 kişilik özelliği

Dağınıklar, endişeleri yüksek ama komikler, mütevazılar, kedileri seviyorlar, çoğu solak... Yapılan araştırmalar zekilerin özelliklerini böyle tanımlıyor.

Çok zeki insanlar, sosyal hayatta bize garip gelen davranışlar sergileyebilir. Bunun nedeni dünyayı bizden farklı şekilde algılamaları. Bilim adamları zeki insanların ortak özellikleri arasında; pek çok şeye geç kalmak, düzensizlik gibi özellikler bulunduğunu söylüyor. İşte zekilerin 10 özelliği.

1- Sol el marifeti

Solak olanlar matematikte diğer insanlara göre daha başarılı. Yapılan bir araştırma  kullanılan el ile aritmetik problemleri çözme becerisi arasında belirgin bir bağ bulundu. Çalışma Liverpool ve Milano Üniversitesi psikologları tarafından yapıldı.

2- Dağınıklıkta odaklanma

Düzenli masada çalışmak verimli olunacağı anlamına gelmez. Groningen Üniversitesi'nin bir çalışması dağınık olan bir masanın insanları daha net düşünmeye ittiğini söylüyor. Bilim adamları,‘Sanılanın aksine görsel ve zihinsel dağınıklık, insanı net bir şekilde odaklanma ve düşünmeye zorlar’ diyor.

3- Küfürü seviyorlar

2014'te yapılan araştırmalar, çok küfür edenlerin etmeyenlere göre daha fazla kelime haznesi olduğunu ortaya çıkardı. Bu araştırmayla küfür etmenin sözel akıcılığa pozitif katkı yaptığı kanıtlandı.. Massachusetts Kolej psikologları, sözlü akıcılık ile zeki olmanın pozitif yönde bağdaştığını ve kanıtladığını söyledi.

4- Komik olurlar

Mizah ile zekilik arasında güçlü bir ilişki var, "diyen Aberceywyth Üniversitesi'nden psikolog Dr Gil Greengross, 'Mizah, bilgiyi işlemeyi getirir çünkü komik şeyi doğru zamanda söylemek ve doğru bir şekilde sunmak akıl becerisi gerektirir’ diyor.

5- Gece kuşları

Satoshi Kanazawa ve ekibinin yaptığı araştırmaya göre, IQ’su yüksek olanlar geceleri daha aktif ve bağlantılı olarak geç yatağa giriyor. Aksine zekâ düzeyi düşük olanlar ise erkenden yatakta olmayı tercih ediyor. Zekilerin beyin aktiviteleri yoğun ve bu durum gece de sürüyor.

6- Daha az sevişiyorlar

North Carolina Üniversitesi'nden Dr. Carolyn Tucker Halpern, cinsel aktivitelere katılan gençlerin akranlarından daha az akıllı olduklarını tespit etti.'Kelime testinde daha yüksek puanlara sahip gençlerin cinsel ilişkiye girme ihtimalleri önemli derecede düşük' çıktı.

7- Endişeliler

Geçen yıl yapılan bir araştırma; gelecekte olumsuz potansiyeli olan olayları düşünerek endişelenen ya da negatif geçmiş olayları tekrar tekrar düşünerek sıklıkla endişelenenlerin, sözel sınavlarda yüksek puan alan bireyler olduğunu ortaya çıkardı.

8- Mütevazılar

Yeteneksizler eksikliklerini fark etmez ve telaşlanmaz; akıllı insanlar ise yetenekleri konusunda kaygı duyar. Kaygı ve zeka aynı doğrultuda gidiyor. Zeki olanlar kendini göstermeye çalışmaz ve başarısını  onaylatmak için uğraşmaz.

9- Kedi sahipleri daha zekidir

Evcil hayvan sahipleri uzun süredir en iyi tüylü yoldaşları kediler ve köpekler gibi savaşıyor. Ancak 2014'te yapılan bir araştırma, kedi sahiplerinin köpek sahiplerinden akıllı olduklarını ortaya çıkardı. Araştırma, iki hayvanın sahiplerinin farklı kişiliklere sahip olduklarını ortaya koydu; kedi severler, enerjik, köpek severlerden daha hassas ve açık görüşlüler.

10- En büyük kardeşler

2007'de yapılan araştırmalar, ilk doğan büyük kardeşlerin genelde küçük  kardeşlerinden daha yüksek IQ puanları aldığını gösterdi. Norveç Oslo Sağlık Enstitüsünden Profesör Petter Kristensen çalışmaya öncülük etti.

Füsun Saka
http://www.gazetevatan.com/