1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. T.C Üsküp Büyükelçisi Tülin Erkal Kara'dan resepsiyona damga vuran konuşma
T.C Üsküp Büyükelçisi Tülin Erkal Kara'dan resepsiyona damga vuran konuşma

T.C Üsküp Büyükelçisi Tülin Erkal Kara'dan resepsiyona damga vuran konuşma

Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçiliği bugün 30.Ağustos zafer bayramı vesilesiyle bir resepsiyon düzenledi. Resepsiyona Büyükelçi'nin FETÖ uyarısı damga vurdu

A+A-

Üsküphaber.com / Sadık Şimşek

30 Ağustos Türkiye Cumhuriyeti'nde olduğu gibi dış temsilcilikler vasıtasıyla tüm Dünya'da çeşitli etkinliklerle kutlandı. Makedonya'nın başkenti Üsküp'te de Büyükelçilik tarafından Başkent Üsküp'te bir otelde resepsiyon düzenlendi.

Resepsiyona Makedonya'da faaliyet gösteren çeşitli dernekler , siyasi parti liderleri ( TDP Genel Başkanı Beycan İlyas ) ve şirketlerin yöneticilerinin yanı sıra Makedonya'nın İçişleri,Dışıişleri,Savunma,Sağlık,Adalet,Çalışma ve sosyal politikalar bakanının yanı sıra dış yatırımlardan sorumlu Türk kökenli devlet Bakanı'da katıldı. Resepsiyonda Türk kökenli Milletvekilleri Enes İbrahim ve Yusuf Hasani'nin de bulunduğu görüldü.

21208807_2003143249906102_2008491936_n.jpg

Büyükelçi Kara Davetlileri Karşılarken - Fotoğraf : Erdoğan Kan

Makedonya Cumhuriyeti üst düzey yöneticilerinin katıldığı resepsiyonda kuşkusuz Büyükelçi Tülin Erkal Kara'nın sözleri damga vurdu.

Büyükelçi Kara konuşmasında 15 Temmuz'da hain darbe girişimiyle Türkiye Cumhuriyeti'ni ele geçirip dönüştürmek isteyenlerin Makedonya gibi bir çok ülkede de faaliyetleri olduğuna dikkat çekerek sığındıkları ve faaliyette oldukları ülkelerde 15 Temmuz 2016'da yapmış oldukları hainliğe benzer bir girişimde bulunabileceklerin altını çizerek Makedonya Cumhuriyetinin bir çok yöneticisinin bulunduğu bu resepsiyonda dostane bir şekilde Dost ülke Makedonya'nın yöneticilerini de uyararak terörle mücadele konusunda destek istedi.

Büyükelçi Kara, iki ülke arasındaki çok yönlü ilişkilere büyük önem verdiklerini vurguladı ve Makedonya’nın hem bir dost hem de bölgede güvenilir bir ortak olduğuna dikkat çekti.

Büyükelçi Tülin Erkal Kara ayrıca Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün de Makedonya'nın Manastır vilayetinde askeri eğitimin bir bölümünü tamamladığını ifade ederek Türkiye ve Makedonya dostluğuna bir kez daha dikkat çekti..

Büyükelçi Tülin Erkal Kara'nın konuşmasının ardından Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 30 Ağustos vesilesiyle yayınladığı mesaj davetlilere okundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mesajında da tıpkı büyükelçi Tülin Erkal Kara'nın açıklaması gibi Terör örgütleriyle yapılan mücadeleye destek vurgusu dikkat çekti.

Türkiye’nin tıpkı 95 yıl önce olduğu gibi, ekonomik ve siyasi bağımsızlığına yönelik tehditleri, saldırıları ve sabotaj girişimlerini bertaraf etme konusunda aynı kararlılığını muhafaza ettiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “FETÖ, DEAŞ, PKK, PYD gibi eli kanlı terör örgütlerine karşı hukuk, adalet ve demokrasiden taviz vermeden sürdürdüğümüz amansız mücadele, bu konudaki hassasiyetimizin en bariz örneğidir” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yayınladığı mesajda  ; Cumhuriyetimizin banisi, Büyük Taarruz’un Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal’i ve dava arkadaşlarını minnetle yâd ediyor, tüm şehitlerimize ve gazilerimize Allah’tan rahmet diliyorum. 30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun.” sözleriyle mesajını tanımladığı görüldü. Haber: Üsküphaber.com / Sadık Şimşek

Önceki ve Sonraki Haberler