T.C Üsküp Büyükelçisi Tülin Erkal Kara'dan Barış Pınarı değerlendirmesi

T.C Üsküp Büyükelçisi Tülin Erkal Kara'dan Barış Pınarı değerlendirmesi

Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçisi Tülin Erkal Kara, Barış Pınarı Harekatı hakkında basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında Kuzey Makedonya'ya da bir sitemi vardı

9 Ekimde başlatılan Barış Pınarı hareketıyla ilgili konuşan Büyükelçi Tülin Erkal Kara 
  “Bu harekatın nihai hedefi ülkemiz sınırlarının güvenliğini sağlamak, 40 bin insanımızı katleden PKK/PYD/YPG teröristlerini etkisiz hale getirmek, DEAŞ terörünün yeniden canlanmasını önlemek ve bu suretle Suriye halkını teröristlerin zulmünden kurtarmaktır” açıklamasında  bulundu.

Kuzey Makedonya hükümetine Sitem :

Kuzey Makedonya Hükümetinin Barış Pınarıyla ilgili tavrını eleştiren Büyükelçi Tülin Erkal Kara
şu şekilde konuştu :

 “Bağımsızlığından bu yana her daim her noktada Makedonya’nın yanında olmuşuzdur. Ne yazık ki bu harekat başladıktan sonra bu konuda onlar Avrupalı ülkelerin açıklamalarına öncelik verip daha sonra kendileri de bu açıklamalardan ona paralel bir şekilde sürdürmek istediler” 

TERÖRLE MÜCADELEDE KARARLILIK VURGUSU

Üsküp Büyükelçisi Tülin Erkal Kara konuşmasında terörle mücadelede kararlılık vurgusu yaparak şu ifadeleri kullandı :

“Türkiye’nin terörle mücadeleye dönük çabaları, Suriye’nin toprak bütünlüğü ve birliğinin korunmasına da katkı sağlayacaktır. Müttefiklerimiz başta olmak üzere uluslararası toplumdan temel beklentimiz terör örgütlerine karşı verdiğimiz mücadeleye destek olunmasıdır. Türkiye, geçmişte olduğu gibi bundan sonra da her türlü terör örgütüne karşı mücadelesini kararlılıkla sürdürecektir.”