Rahim kanseri belirtileri nelerdir? Nedenleri ve tedavisi yöntemleri

Rahim kanseri belirtileri nelerdir? Nedenleri ve tedavisi yöntemleri

Rahim kanseri, rahim kası ve rahim içi döşemesini (endometrium) ve bazı vakalarda rahim ağzını tutabilir.

Öncelikle rahim kanseri (Endometrium Kanseri) çoğunlukla tedavi edilebilir. Yaşam boyu risk %0.08’dir. Kadın kanserlerinin %15’i ile kadınlarda görülen en sık ikinci kanserdir. Rahim kanseri genellikle 50 yaş üzeri kadınlarda görülen bir kanser türüdür ve 50 yaş altında görülme oranı “nadir” sayılabilecek kadar azdır. %80’ni az gelişmiş ülkelerde görülür, rahim kanserinin en önemli nedeni HPV enfeksiyonudur.

Squamoz hücreli serviks kanserlerinde %90 üzerinde HPV DNA’sına rastlanmaktadır ki Squamöz (yassı hücreli) hücreli rahim kanserinin en sık görülen tipidir. Bunun dışında adenokarsinom, küçük hücreli karsinom, adenosquamöz karsinom, villolandular karsinom nadir olarak da sarkom, maling melanom ve metastatik kanser görülen diğer tipleridir. Hastaların %20’sinde herhangi bir belirti görülememektedir.

Düzensiz kanamalar, kötü kokulu vajinal akıntı, ağrı, kilo kaybı rahim kanserinin genel belirtileridir. Rahim kanserinin risk faktörlerini ve tehlike işaretlerini bilmek faydalıdır. Eğer rahim kanseri erken tespit edilir ve tedavi edilirse 10 kadının 9’u iyileşebilir.

Rahim kanseri nedir?
Normalde vücudun dokularını oluşturan sağlıklı hücreler düzenli olarak büyür, bölünür ve yenilenirler. Bu vücudu sağlıklı kılar. Bazen belirli hücreler anormal olarak gelişirler ve kontrolsüz büyürler. Bu olduğu zaman tümörler oluşmaya başlar. Tümörler iyi huylu (kanser olmayan) veya kötü huylu (kanser) olabilir.

Rahim kanserinin en sık görülen çeşidi rahim içi (endometrium) kanseridir. Rahim içi (endometrium) kanseri rahim içi döşemesinde (endometrium) oluşur. Sarkom başka çeşit bir rahim kanseridir. Sarkom kas veya diğer dokulardan köken alır. Sarkom rahim içi (endometrium) kanserinden daha nadir görülür ancak rahim içi kanserinden daha saldırgandır ve belirtileri farklıdır. Rahim içi kanseri sarkomdan daha sık görüldüğü ve belirtileri farklı olduğu için bu sayfada esas olarak rahim içi kanseri anlatılacaktır ve rahim içi kanseri yerine kısaca rahim kanseri denilecektir.

Rahim kanseri belirtileri
Rahim kanseri teşhisi için en önemli şey belirtiler açısından uyanık olmaktır. Anormal kanama, lekelenme, yeni bir akıntı veya menopozdan sonra kanama veya lekelenme olması rahim kanseri belirtileridir. Bu belirtiler daimi olabileceği gibi geçici de olabilir. Özellikle menopozdan sonra, her anormal kanamanın bir doktor tarafından kontrol edilmesi gerekir.

Menopoz sonrası yaşanan vajinal kanamalar en önemli belirtidir. Bu kanamalar, hafif veya ağır kanamalar gibi geniş bir yelpazede görülebilir.
Vajinadan gelen çok az kanlı fakat, sulu ve kokulu akıntı
Cinsel ilişki sonrası kanama (postkoital kanama)
Menopoz dönemine girmemiş kadınlarda adet dönemleri aralarında yaşanan kanamalar nadir de olsa rahim kanserinin belirtisidir.
Cinsel ilişki sonrası ağrı, karında ağrı ve karında rahatsızlık hissi rahim kanseri belirtisi olabilmektedir.
rahim kanserinin ileri evrelerinde halsizlik, kilo kaybı ve kabızlık gibi diğer belirtiler ortaya çıkabilmektedir.
Yine aşağıdaki belirtilerden bir kaçı veya biri görüldüğünde kesinlikle hekime başvurulmalıdır.

Cinsel ilişki sonrası veya banyo yaptıktan sonra kanama
7 günden uzun süren kanama
Her 21 günde veya daha sık görülen adet kanaması
Menopoza girdikten 1 sene veya daha uzun süre sonra meydana gelen kanamalar
Karnın alt kısmında ağrılar ve/veya şişlik
Rahim kanseri nedenleri
Rahim kanserine neyin neden olduğunu tam olarak bilemiyoruz fakat bu hastalıkla ilişkili bazı risk faktörleri vardır. Birçok rahim kanseri hormon bağımlıdır. Bir kadındaki hormon düzensizliği rahim kanserine neden olabilir. Kadında overler (yumurtalıklar) tarafından salgılanan ve adet siklusunu düzenleyen östrojen ve progesteron adlı hormonlar vardır. Bu hormonların düzenli salınımı her ay devam eder.

Endometrium kanserinde bilinen nedenler ve riskler; erken yaşta başlayan adet, gecikmiş menapoz, infertilite (kısırlık), ve obezite (şişmanlık) gibi kadında östrojen miktarını artıran durumlardır.

Rahim kanseri risk faktörleri
Rahim kanseri en sık görülen jinekolojik kanserdir. Her 100 kadının 2 veya 3’ü yaşamları boyunca rahim kanseri olurlar. Rahim kanseri 40 yaşından küçük kadınlarda nadir görülür. En sık 60 yaş civarında görülür. Bazı kadınların diğerlerinden daha fazla riski vardır (bkz kutu). Bazı risk faktörleri öströjen kullanımı ile ilişkili olabilir. Öströjen, kadınların yumurtalıklarında üretilen bir hormondur.


 
Bir kadının yumurtalıkları menopozdan sonra öströjen üretmeyi kestiğinde öströjen ilaç olarak alınabilir (hormon tedavisi). Rahmi alınmamış bir kadın öströjeni tek başına alırsa rahim kanseri riski artar. Öströjen bir başka hormon olan progesteronla birlikte alındığında kadınlar bu risk artışına karşı korunmuş olurlar.

Bazı faktörler kadınların rahim kanseri riskini artırabilirler;
Şişmanlık

Düzensiz adet görme
Hiç çocuk sahibi olmama
Kısırlık
Meme kanserini tedavi etmek veya önlemek için tamoksifen kullanımı
Ailede rahim kanseri öyküsü olması
Şeker hastalığı, yüksek tansiyon, safra kesesi hastalığı veya tiroit hastalığı öyküsü
Menopoz tedavisi için uzun dönem progesteronsuz öströjen kullanımı
Uzun dönem yüksek dozlu doğum kontrol hapları kullanımı
Sigara
Rahim kanseri teşhisi nasıl konulur?
Hiçbir şikayeti olmayan kadınlarda rahim kanseri için herhangi bir tarama testi yoktur. Fakat rahim kanseri olan çoğu kadında erken belirtiler vardır. Rahim kanseri teşhisi için birçok yöntem kullanılabilir:

Endometrial biyopsi: İnce birplastik kateterle rahmin içinden küçük bir miktar dokunun alınıp mikroskopla incelendiği bir tetkik. Bu, anormal hücreleri kontrol etmenin ilk adımı olacaktır.
Vajinal ultrason: Rahim içi döşemesinin kalınlığını ve rahmin büyüklüğünü kontrol etmek için ses dalgalarının kullanıldığı bir tetkik.
Histeroskopi: Rahmin içini gözlemek veya cerrahi müdahale yapmak için ince, ışıklı bir teleskopun kullanıldığı cerrahi bir işlem
Kürtaj: Rahim ağzının genişletilip rahmin içinden dokuyu nazikçe kazıyarak veya şırınga ile çekildiği bir işlem.
Birçok kadın için smear testi düzenli bir kontrolün parçası olabilir fakat smear testi her zaman rahim kanserini saptamayabilir. Rahim kanseri yalnızca rahim dokusunun incelenmesi ile teşhis edilebilir. Smear testi esas olarak rahim ağzı kanseri taraması için yapılır.

Rahim kanseri tedavisi
Tedavinin şekli sağlığınıza ve durumunuza bağlıdır. Sizin için hangi seçeneğin en iyisi olduğu hakkında doktorunuzla konuşun.

Rahim kanseri ameliyatı
Eğer rahim kanseri saptanırsa hastalığı tedavi etmek ve daha ileri tedavilerin gerekli olup olmayacağını öğrenmek için ameliyat yapılır. Ameliyat sırasında hastalığın evresi saptanır. Evreleme doktorunuzun hangi tedavin en iyi başarı şansı verdiğine karar vermesine yardımcı olur. Kanser evreleri 1’den 4’e kadardır. Dördüncü evre en ilerisidir. Kanserin evresi tedaviyi ve sonucunu etkiler. Hastaların çoğunun hem rahmi hem de yumurtalıkları alınır. Çoğu vakada bu karından yapılır. Nadiren vajinal veya laparoskopi ile yapılabilir. Kanser rahimde olsa bile rahim kanseri olan hastaların yumurtalık kanseri riski artmış olduğu için yumurtalıklar da alınabilir. Alt karın bölgesindeki lenf düğümleri de kanserin yayılıp yayılmadığını görmek için alınabilir.

Rahim içi kanseri radyasyon (ışın) tedavisi
Radyasyon tedavisi hastalığın evresi temelinde ameliyattan sonra yapılabilir. Nadir olmakla birlikte bazı kadınlar tek başına radyasyonla tedavi edilirler. Radyasyon yüksek enerjili ışınlarla kanser hücrelerinin çoğalmasını durdurur. Tedavi genellikle haftalar sürer ve özel bir merkeze günlük gitmeyi gerektirebilir.

Rahim kanseri için diğer tedaviler
Diğer rahim kanseri tedavileri kemoterapi ve hormon tedavisidir. Bazı kadınlar, progesteron hormonunun sentetik bir versiyonu olan progestin ile tedavi edilebilir. Bu tedavi şekli aşağıdaki durumlarda denenebilir:

Ameliyat bir seçenek değilse
Tetkikler kanserin yayıldığını veya ameliyat yada radyasyondan sonra tekrar çıktığını gösteriyorsa
Genç bir hasta gelecekte bir çocuk istiyorsa
Rahim kanserinden korunmak için neler yapabilirsiniz?
Doğum kontrol ilaçlarının rahim kanseri riski azaltıcı etkisi vardır. Bu koruma, ilaçların kullanımından sonraki 10 yıl devam eder. Şeker hastalığının kontrol altına alınması ve uygun vücut ağırlığının yakalanması rahim kanseri riskini azaltır. Eğer menapozal belirtileriniz varsa ve östrojen replasman tedavisi almayı düşünüyorsanız doktorunuzdan rahim kanseri riski hakkında bilgi alınız.

Birçok rahim kanseri yıllar içerisinde ve çoğu daha zararsız olan problemlerin devamı olarak oluşur. Hiperplazi rahmin artmış büyümesi sebebiyle olan daha az ciddi bir durumdur. En fazla görülen basit hiperplazi ilaçla tedavi edilebilir ve çok az oranda rahim kanserine neden olabilir. Ancak diğer hiperplazi tiplerinde kanser gelişme riski fazladır. Progesteron tedavisi, histerektomi tedavide düşünülebilir.

Rahim kanseri tedavisi sonrası
Radyasyon almamış olan kadınların tedavinin işe yaradığından emin olmak için 2-3 yıl boyunca 3-4 ayda bir doktorlarını görmeleri gerekir. Ondan sonra doktorlarını yılda iki kez görmelidirler. Radyasyon almış kadınlar doktorlarını daha seyrek görebilirler. Hastalığı birinci evredeki kadınların % 85-90’ı tedaviden sonraki 5 yıl boyunca hiçbir kanser bulgusu göstermezler. Tamamen iyileşme şansı daha ileri hastalıkta düşer.

Sonuç olarak…
Rahim kanseriniz varsa doktorunuzla konuşun. Çoğu vakada rahim kanseri tedavi edilebilir. Doktorunuz ve bakımınızla ilgili diğer kişiler iyileşmenize ve sağlıklı kalmanıza yardımcı olabilirler.

Daha fazla içerik için Kaynak : www.medikalakademi.com.tr