MATÜSİTEB'den çok sert açıklama

MATÜSİTEB'den çok sert açıklama

Kuzey Makedonya’da Gostivar’ın “Mustafa Kemal Atatürk” İlkokulu öğrencilerinin asker selamı vererek Mehmetçiğe destek vermelerinin kınanmasına tepkiler sürüyor:

KONUYLA İLGİLİ MATÜSİTEB'den YAPILAN AÇIKLAMA ŞU ŞEKİLDE

Kuzey Makedonya’daki bazı basın organlarında Gostivar kentinde Türkçe eğitimin en önemli kapılarından biri olan Mustafa Kemal Atatürk İlköğretim Okulu müdürünün Helsinki İnsan Hakları Komitesi ve Gostivar Belediyesi tarafından, siyasi semboller ve görevi kötüye kullanma gerekçesiyle kınandığı şeklinde haberler yer almaktadır.

İlköğretim okulu öğrencilerinin okul avlusunda toplanıp Anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve Türkiye Cumhuriyeti Ordusuna destek niteliğinde asker selamı vermelerine dikkat çekilen haberde, bu olay aracılığıyla okul idaresinin öğrencilere savaşı öğrettiği ve onların psikofiziksel gelişimlerini dengesizleştirildiği vurgulanıyor.

En evvela Anavatanımız Türkiye Cumhuriyetinin Ay Yıldızlı bayrağının siyasi bir sembol değil, milli bir sembol olduğunun ve Türkiye’nin bu ülkede yaşayan Türklerin siyasi vatan değil, Anavatanı olduğunun ilgili kurum ve kişilere bir kez daha hatırlatılması gerektiği aşikardır. Ayrıca Kuzey Makedonya’da biz Türkler dışında yaşayan diğer milletler de, kendileri ile ilgili meselelerde her zaman kendi milli bayraklarını kullanmışlardır. Kaldı ki, Gostivar Belediyesinde zaten Türk Bayrağı mevcuttur ve Türkçe resmi dildir.

Bu tür olumsuz gelişmelerin Kuzey Makedonya’da etnik kargaşaya sebebiyet vereceği endişesiyle, bu ülkenin toplumsal yapısının temel unsuru olan biz Türkler şüphesiz ki her daim en entegre olmuş millet olarak düm diğer topluluklarla birlikte yaşamımızı en uyumlu şekilde sürdürmekteyiz. Ortak geçmiş ve tarihimizden süregelen güçlü bağlarımızın bu tür saldırgan girişimlerle bozulmasına izin vermeyeceğiz.

Bünyesinde Kuzey Makedonya’nın tamamından bulundurduğu 60 üye derneği ile, MATÜSİTEB olarak Helsinki İnsan Hakları Komitesini ve Gostivar Belediyesini bu davranış ve yaklaşımlarından dolayı esefle kınadığımızı bildirir, Gostivar’daki Mustafa Kemal Atatürk İlköğretim Okulu tarafından gerçekleştirilen bu hareketin hiçbir insan hakları maddesini, devlet anayasasını ve toplumsal davranış adabını çiğnemediğinin altını çizeriz. Aynı zamanda MATÜSİTEB olarak okul müdürü Nuri Mazlam ve diğer yöneticilerin arkasında olduğumuzu belirtmek isteriz.

MATÜSİTEB