Kışın yaklaşmasıyla Hava Kirliliği Üsküp'te artmaya başlayacak

Kışın yaklaşmasıyla Hava Kirliliği Üsküp'te artmaya başlayacak

Kuzey Makedonya'nın başkenti Üsküp hava kirliliği konusunda mücadele veren bir kent.

Kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte evlerinde soba yakan vatandaşların ve kışlık yakıtların kullanımı hava kirliliğini artırıyor. Kış aylarında özellikle hava kirliliğiyle mücadele kapsamında toplu taşıma araçlarının kullanımının yaygınlaşması için yetkililer mücadele ederken vatandaşlarında bu konuda duyarlı olması gerekiyor.

Elektrik fiyatlarının yüksek olması nedeniyle bir çok vatandaş evlerinde soba kullanmakta. Kent adeta duman altında kalırken hava kirliliğine karşı korunaklı olmakta fayda var.

Uzmanlar vatandaşların maske takarak dışarı çıkması gerektiğini dile getirirken özellikle hava kirliliğinin çok yoğun olduğu saatler olan akşam saatlerinde dışarı çıkmamak gerek.

Hava kirliliğinin sağlık etkisi öksürük ve bronşitten, kalp hastalığı ve akciğer kanserine kadar değişmektedir. Kirliliğin olumsuz etkileri sağlıklı kişilerde bile gözlenmekle birlikte, bazı duyarlı gruplar daha kolay etkilenmekte ve daha ciddi sorunlar ortaya çıkmaktadır 

Yapılan çalışmalar kirlilik arttıkça astma ve kronik obstrüktif akciğer hastalıkları (KOAH) gibi hastalıkların alevlenmelerinde artış olduğunu göstermiştir.