Kahve telvesinin marifetlerini duyunca bir daha asla dökmeyeceksiniz

Kahve telvesinin marifetlerini duyunca bir daha asla dökmeyeceksiniz

TÜRK KAHVESİ TELVESİNİ SAKIN DÖKMEYİN!.

Türk kahvesi keyfi yaptıktan sonra telvesinidöküyor musunuz? Bunu artık bir son verin! Neden mi? Türk kahvesi telvesiyle göbek eritmekten ev temizliğine kadar pek çok iş yapabilirsiniz;

 

Göbeğinizi eritin

Göbeğinize yetecek miktarda Türk kahvesi telvesini biriktirin ve biraz zeytinyağı ekleyip karıştırın. Göbeğinize karışımı yedirerek sürün ve streç filmle sıkıca sarın. İki saat bekletip ılık suyla durulayın.

 

Topuklarınızı yumuşatın

Topuk ve dirseklerinizdeki sert tabakadan kurtulmak için Türk kahvesi telvesini kullanın! Ayaklarınızı sıcak suda 15 dakika beklettikten sonra Türk kahvesi telvesiyle masaj yaparak iyice ovun ve ılık suyla durulayın.

 

Balık kokusundan kurtulun

Balık kokusu sinmiş fırını temizlemek için ısıya dayanıklı bir kabın içine Türk kahvesi telvesini koyup fırını 10 dakika çalıştırın.

 

Ellerinize bakım yapın

Türk kahvesi telvesini bolca alıp ellerinize masaj yaparak güzelce yedirin ve beş dakika beklettikten sonra ılık suyla duruladığınızda ellerinizin yumuşacık olduğunu göreceksiniz.

 

Cildinizi yumuşatın

Kahve telvesi, hindistan cevizi yağı ve biraz kahverengi şekerden oluşan karışımla banyo sırasında vücudunuza kibarca masaj yapın. Sonra durulayın, cildiniz yumuşacık olacaktır.

 

Teniniz ipek gibi olsun

Çeyrek kase ılık kahve telvesini 1 yemek kaşığı zeytinyağıyla karıştırın ve eski bir havlu ya da kağıt havluyla bu karışımı teninize uygulayın. Sonra bu alanı birkaç dakika sarın. Sonra cildinizi ılık suyla durulayın. En iyi sonuç için bu işlemi haftada iki kez uygulayın.

 

Siyah noktaları temizleyin

Türk kahvesi telvesini siyah nokta olan bölgelere masaj yaparak yedirin ve on dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayın.

 

Selülitlerden kurtulun

Birkaç fincan Türk kahvesi telvesini biriktirin ve banyoda duşa girmeden önce selülit olan bölgelere sürün. Bir kese veya sert fırçayla, bölgeler kızarana kadar ovun. Duşa girip ılık suyla durulayın.

 

Saçlarınızı parlatın

Türk kahvesi telvesi saçlarınıza ekstra parlaklık ve sağlıklı bir görünüm kazandırmanın doğal yollarından birisidir.

 

Lavabonuzu temizleyin

Mutfak lavabosundan gelen kötü kokuları gidermek ve temizlemek için lavabo deliğine birkaç fincan biriktirdiğiniz Türk kahvesi telvesinini dökün. Üzerine kaynar su dökün.

 

Aletleri ve mutfak gereçlerini temizleyin

Temizledikten sonra iyice durulayın.

 

Mobilyadaki çatlakları kapatın

Demlenmiş kahve çekirdeklerinin içine bir parça pamuklu bezi batırın ve koyu renkli mobilyalarınızdaki çatlakların üzerine sürün.

 

Bitkilerinizi güçlendirir

Bahçenizdeki toprağa ya da bitkilerinizi suladığınız ibriğe kahve telvesi eklerseniz, fidelerinize nitrojen desteği sağlamış olursunuz.

 

Böcekleri kovun

Bitkilerin çevresine daire şeklinde kahve telvesi şeridi çekerseniz oluşan bu koruyucu sınır bitkilerinizi karınca ve sümüklü böceklerden uzak tutar.

 

Buzdolabınız güzel koksun

Buzdolabınızın içine bir kase kuru kahve telvesi yerleştirin. Böylece bozulmuş veya çürümüş yiyecekler nedeniyle oluşan kokuları yok olacaktır.

 

Cildinizi yumuşatın

Kahve telvesi, hindistan cevizi yağı ve biraz kahverengi şekerden oluşan karışımla banyo sırasında vücudunuza kibarca masaj yapın. Sonra durulayın, cildiniz yumuşacık olacaktır.

 

Tencereleri temizleyin

Yağlı tencereleri temizlemek için biraz kaynar su ve Türk kahvesi telvesini koyup kaynatın, tencereler pırıl pırıl olacaktır.

 

Teniniz ipek gibi olsun

Sonra bu alanı birkaç dakika sarın. Sonra cildinizi ılık suyla durulayın. En iyi sonuç için bu işlemi haftada iki kez uygulayın.

 

Saçlarınızı parlatın

Ilınmış kahve telvesini kuru ve temiz saça uygulayın, en az 20 dakika bekleyin ve sonra durulayın. En iyi sonuç için haftada bir kez bunu yapın.

 

Süsleme yapın

Su ve kahve telvesinden oluşan bir karışımın içine süslemek istediğiniz kağıdı yerleştirin. Birkaç dakika beklettiken sonra kurutun ve üzerindeki kahve telvelerini fırça yardımıyla temizleyin. Süsleme yapın Böylece kağıdınız kahverengi tonlarda eskitilmiş, antik bir görünüm kazanacaktır.

 

Hamam böceklerinden kurtulun

Bir teneke kutuyu ya da kavanozu 3-5 santimetrelik nemli kahve telvesiyle doldurun ve sonra bu kavanozun ağzına çift taraflı güçlü bir bant yapıştırın. Hamam böceklerinden kurtulun Böylece kahve kokusu hamam böceklerini doğruca tuzağın içine çekecektir.

Kaynak : MSN YAŞAM