Ihlamuru yanlış kaynatıyoruz faydası gitmesin diye böyle kaynatılmalı

Ihlamuru yanlış kaynatıyoruz faydası gitmesin diye böyle kaynatılmalı

Sonbahar kış aylarının en çok tercih edilen Bitki çayı Ihlamur. Ancak yanlış kullanımı bütün faydalarını yok edebilir! Uzmanların bu konuyla ilgili önemli bir uyarısı var!..

Yazın buz gibi limonata içerken kışın ise mutlaka ıhlamur içerim. Her gün en az bir fincan ıhlamur  içerek sağlığıma sağlık katıyorum

Bağışıklık sistemi için müthiş faydaları bulunan Ihlamur aynı zamanda soğuk algınlığı ve griple mücadelede en etkili ilaçlardan.

Böylesine faydalı ıhlamur ise ancak kaynatma şeklimiz nedeniyle faydasız bir içeceğe dönüşebiliyor. Bu konuyla ilgili herkesin yaptığı yanlış mutlaka vardır.

Doğru Ihlamur kaynatma nasıl olur şimdi sizlere uzman görüşünden bahsedeceğiz. Eğer sizlerde bu hatayı yapanlardansınız mutlaka vazgeçin

Faydasını yok ettiğiniz ıhlamur unutmayın şifadan çok israfa neden olur! İşte israf etmeden doğru ıhlamur kaynatma tekniği hakkında herkesin bilmesi gereken bilgiler. Sizlerde arkadaşlarınızla paylaşıp onların yararlanmasını sağlayabilirsiniz.

Acıbadem Kadıköy Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Neşe Ceylan, ıhlamuru doğru tüketmenin 5 altın kuralını Milliyet'e anlattı…

1. Dakikalarca kaynatmayın

Ihlamuru demleme süresi çok önemli. Uzun süre kaynatılıp içilen ıhlamurun rengi ve kokusu daha güzel olsa da içindeki yararlı maddeleri her yeni kaynatma sırasında azalarak yok oluyor ve toksik etki yaratıyor.

2. 7-8 dakika demleyin
Hem ruhumuzu hem içimizi ısıtan bu mis kokulu çiçeğin bir tutamını kaynar suya atın ve kısık ateşte en fazla 7-8 dakika demleyin.

3. Tekrar tekrar içmeyin
Eskiden hangimiz şahit olmadık ki ocağın üstünde defalarca üzerine su çekilerek gün boyu tüketilen ıhlamura. Ninelerimiz, dedelerimizden kalma bu alışkanlığa son vermek gerekiyor. Siz siz olun demlenen ıhlamuru tekrar tekrar üzerine su çekerek içmeyin. Çünkü hiçbir faydası kalmıyor.

4. Açık ıhlamuru yıkayın
Pazardan, aktardan açıkta aldığınız ıhlamurun üzerinde toz olabilir. Bu nedenle avucunuzun içine sıkıca alarak ince büyük bir süzgece koyabilir ve sudan geçirerek tozlarını arıtabilirsiniz.

5. Şeker koymayın
Ihlamuru tüketirken içerisine kesinlikle şeker ilave etmeyin. Rafine şekerin son derece zararlı olduğunu vurgulayan Acıbadem Kadıköy Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Neşe Ceylan, “En yüksek faydayı sağlayabilmek için saf olarak tüketmek gerekir. Şekerin başlı başına zararlı olduğu kanıtlanmışken, bir de gün içerisinde tüketilecek birkaç fincan ıhlamura ilave edilmesi fayda yerine zarar verecektir” diyor.

Bu önemli bilgiyi sizlerde arkadaşlarınızla paylaşmayı ihmal etmeyin

Milliyet