Herkes Sağlıklı Diye bol bol yiyor oysa mutfaktaki en zehirli yiyecek o eğer yerseniz...

Herkes Sağlıklı Diye bol bol yiyor oysa mutfaktaki en zehirli yiyecek o eğer yerseniz...

Bazı Yiyecekleri Sağlıklı Diye bol bol yer dururuz. Faydalarını da öve öve anlatırız. Oysa içinde tehlikeli olanlar çıkabilir.. Bakın o uyarılar ne!

Mutfağımızdaki her yiyecek faydalı olacak diye bir şey yok. Bazı yiyecekler faydalı olsa bile gereğinden fazla tüketildiğinde faydasını yok ederek zarar verebiliyor.

O Yüzden yediğimiz içtiğimize dikkat etmemiz sağlığımız açısından oldukça önemli.

Mutfağımızdaki bazı ürünler bizim için tehlikeli olduğu gibi çocuklarımız içinde tehlikeli olabilir.

Sağlıklı ve uzun bir yaşam için unutmayın dengeli ve kararında beslenmek önemlidir. O yüzden beslenme şeklimizi gözden geçirirken aşağıdaki uyarıya da dikkat etmemizde fayda var.

Unutmayın sağlık her şeyden daha önemlidir. Sağlıklı bir yaşam içinde sağlıklı beslenmek büyük önem taşımaktadır.

Milliyet’de yer alan habere göre, sağlıklı olarak mutfağımızda yer alan ve sürekli tükettiğimiz birçok yemek bulunuyor. Ancak her tükettiğimiz besin ne kadar sağlıklı? İşte vücudumuz için zehirli olabilecek 10’dan fazla yiyecek…

Kuskus

Makarnası, pilavı ve salatası yapılan kuskus, irmik buğdayının topçuklar halinde şekillendirilip buğday unuyla kaplanması yöntemiyle hazırlanan bir yemek türü. Ancak dikkatli tüketilmezse vücuda yararından çok zarar verebilir. Kuskus, lif oranı düşük bir yiyecektir. Yağ oranı yüksek bir yiyecekle birleştirilirse yağ kütlesini ve obeziteyi artırabilir. Kuskus ayrıca yüksek karbonhidrat içerir ve bu da kan şekerinde artışa neden olabilir. Şeker hastalığınız varsa veya bu hastalığa yakalanmaya yatkınsanız bir uzmana danışarak kuskustan uzak durmanızı öneririz.

Pirinç patlağı

Pirinç patlağı kalorisi düşük olduğu için genellikle diyetlerde veya açlığı bastırmak için birçok kişi tarafından tüketiliyor. Ancak kalorisi düşük olsa da yine de işlenmiş gıdalar grubunda yer alıyor. Bu da vitamin ve minerallerden yoksun olduğunu gösteriyor.

Bunun dışında yapılan bir çalışmada araştırmacılar pirinç bazlı yiyecekler de arsenik buldu. Arsenik kimyada As sembolü ile gösterilen ve metal ile ametal arasında bir özelliğe sahip bir elementtir. Bu da insan vücudunda ciddi derecede zehirlenmelere yol açabilir.

Mango

Tropikal meyveler arasında tadı çok sevilen mango ile mükemmel tatlılar hazırlayabilirsiniz. Ancak bu harika meyve vücudunuzda toksik etki yaratabilir. Zehirli sarmaşık alerjisi geçmişiniz varsa, mangodan uzak durmanız önerilir. Her ikisi de kaşıntıya, kızarıklığa, kurdeşenlere ve kabarcıklara yol açabilecek aynı maddeye sahiptir.

Kombuça

Kombuça son yıllarda popülerliği artan ve sağlık açısından birçok yararı olan fermente bir içecektir. Ancak bazı kişilerde içtikten sonra zehirlenme ve böbrek yetmezliği gibi vakalar görülmüştür.

Somon füme

Somon füme, tipik olarak iyileştirilmiş ve sıcak veya soğuk füme olarak tüketilen bir somon aperatifidir. İster salatanıza ekleyerek yiyebilir isterseniz de minik kanepeler şeklinde tüketebilirsiniz. Ancak somon füme tüketirken çok dikkatli olmalısınız.

Hindistan cevizi yağı

Bilim insanları tarafından tartışma konusu olan hindistan cevizi yağı, sağlıklı beslenenlerin favori yağı arasında yer alıyor. Özellikle kurabiye, kek ve pastalarda tercih edilen bu lezzetin zararlı yanları da bulunuyor. Hindistan cevizi yağı %80'den fazla doymuş yağ içeriyor. Bu da LDL kolesterolü ve kalp hastalığına yakalanma oranını artırıyor.

Tarçın

Tarçın vazgeçilmez baharatlar arasında yer alıyor. Genellikle çaylarda, tatlılarda ve yemeklerde baharat olarak tercih ediliyor. Ancak tarçını oluşturan bileşenler arasında kumarin yer alıyor. Kumarin kimyasal bir bileşiktir. Vücutta toksik ve kanserojen etkisi yaratır.

Kahve

Çoğu kişi kahveyi daha kolay uyanmak, gün ortasında konsantre olmak veya sadece bir mola vermek için içiyor. Ancak kahvenin bu zararlı etkisini kimse bilmiyor. Araştırmalar, kahveyi aşırı içmenin osteoartrozu, artropatileri ve obeziteyi kötü etkilediğini göstermiştir.

Patates

Kızartılmış, haşlanmış veya püre şeklinde severek yediğimiz patatesin de diğer besinler gibi vücudu zehirleyen özellikleri bulunuyor. Eğer kabuğu yeşil bir patatese rastlarsanız ya direk çöpe atın ya da kabuğunu soyarak tüketin. Yeşil kabuklu patates bulantı ve kusmaya yol açabilen toksik bir bileşik olan yüksek konsantrasyonda glikoalkaloid içerir.

Kale

Bir grup lahana çeşidine ait olan ve turpgil sebze kategorisinde olan kale bitkisi, yavaş yavaş mutfaklarımıza dahil olmaya başladı. Özellikle marul dışında salatalarda tercih edilen ve sağlık açısından çok faydalı olan kaleyi yerken de dikkatli olmalısınız. Lahana türü gibi turpgil sebzeler topraktan ağır metaller biriktirebilir ve bazılarında yüksek düzeyde kurşun bulunabilir.