Hepsi Aslında kültürümüzde var - Ama Sipariş verirken bu yiyecekler utandırıyor

Hepsi Aslında kültürümüzde var - Ama Sipariş verirken bu yiyecekler utandırıyor

Türk mutfağı derya deniz, ülkenin her tarafından mis gibi yemekler çıkıyor.

Tatlısından tuzlusuna, ana yemeğinden ara sıcağına midemizi bu kadar mutlu eden bir mutfakta bazen yüzümüzü kızartan yemekler de çıkmıyor değil.

1- Cüneyt Arkın’dan kalma: Köpoğlu Küfreder gibi… Akşam rakı masanız hazır, mezeler de geldikçe geliyor. Eksik olan bir şey var ancak nasıl söylersiniz bilemiyoruz. Garsona el edip “köpoğlu” deseniz her an dövebilir. Siz en iyisi “Bir de köpoğlu rica edebilir miyiz?” deyin, işi sağlama alın.

2- Midemiz bir garip: Kuskus Yemesi keyifli ancak ismi bir garip. Kuskus. Akla gelen şeyler hiç iştah açıcı değil ama yemeğin kendisi iştah açıyor. İlk buluşmada tercih edilmemesi gereken bir yemek. Bizce en basit çözüm kuskusu sessiz sakin evde yapıp yemek. Boşuna üzülmeyin.

3- Evet doğru okuyorsunuz: Genç kız rüyası Hakaretten daha ağır isim. Demir gibi, kurşun gibi. Genç kız rüyası, görüntüsüyle yanlış çağrışımlar yapıyor. Halbuki ne güzel yabancı kardeşlerimiz ona “banana split” demiş. Muzu ikiye bölüp içine her şeyi doldurmuş. Garsona genç kız rüyası istediğinizi söylediğinizde gözlerindeki ifadesizlik sizin suçunuz değil. :(

4- Löp löp olacak şekilde: Kadınbudu Köfte Nedir bu kadınların şeflerden çektiği. Kadının etinden size ne, budundan size ne? Olmaz efendim, bu köfte içine pirinç girip üstü yumurtayla kaplanınca kadınbudu olacak, kadının buduna benzeyecek. Ama benzemiyor işte. İmalı yemek ismi bulmuşsunuz, biz de onu afiyetle yiyoruz.

5- İnanmaya bin şahit lazım: Domalan Allah allah, neler duymaya devam ediyoruz. Farklı bölgelerde çıkan mantarlar birbirinden farklı isimlerle anılabiliyor. Biz döbelen ya da höbelen ismine yeni alışmışken erotik çağrışımlı bu mantar neyin nesi? Bir de lezzetli bu meret, yedikçe yediriyor. Izgara üzerine kaşar çok güzel gidiyor.

6- Ayrımcılığa son: Gavurdağı Ayrımcılık yapmayalım arkadaşlar, öyle şeyler hoş değil. Daha öncesinde bir kere yapılmış, salataya gidip gavurdağ ismi verilmiş. Gözdağı verir gibi gavurdağı. Sipariş verirken durup düşünün, onun yerine çoban salata alın, mercimek salatası isteyin. Tavsiyedir bunlar.

7- Kısa ve tombul: Vezir parmağı Aşk, ihtiras, dedikodu, padişah, vezir, sultan… Karmakarışıklaşmaktayız. Vezir parmağı kendi içinde bizim gibi “tertemiz” akıllarda farklı çağrışımlar yapabiliyor. Ayrıca bu vezir neyiyle iyi ünlü, neyiyle kötü ünlüydü? Bir düşünmek gerek.

8- Öpmek için değil: Dilber dudağı Dudağa da benzemiyor, dilberlikle de alakası yok ancak ilk yapan şef dilber seviyor olacak ki üzerine bir de dudağını katmış. Güzel kadın dudağı olarak da tam Türkçeleyebiliriz kendisini. Güzel kadınların dudaklarını bu yiyecekten sonra incelemeye başlıyoruz.


9- İsminden rahatsızmış: Şıllık tatlısı Durun! Şimdi değil, sipariş verme sırası şıllıkta değil. Ne istedi bu tatlıcağız sizden? Ne diye şıllık dediniz adına. Bazı yerlerde şıllıki dense de çok fark etmiyor zihinde yarattığı şeyler. Zihnimiz karalama defterine döndü, birileri güneşli havada bacası tüten ev çiziyor.

10- Argo sözlük birinci madde: Kol böreği Argoya kaymasak çok daha güzel olabilirdi her şey. Bu kelime argoda kullanılmasıydı belki de daha temiz kalabilirdi şanı. Ayrıca rulo yapılıp labirent gibi döşenen böreğin nesinin kola benzediğini de çözemedik. Hem labirent böreği daha havalı.

12- Yaratıcılık level: +170: Çükündür Terbiyesiz. Değil değil, kendisi yöresel olarak şeker pancarına verilen isim ancak yaratıcılık konusunda kıtlık yaşanan günlere denk gelmiş olacak ki çükündür adını almış. Hatta bazıları kendisine çükündürük de diyormuş. Yok daha neler?

13- Temizse sorun olmaz: Tırnaklı pide Keşke hayat daha steril olsaydı da biz de tırnaklı pide yemeseydik. Küçük çıkıntılara sahip pidenin adı tırnaklı pide olmuş, dışarıda söylemek isteseniz böyle bir fetişiniz var zannedilebilir. Tabii bunların hepsini bilmeyen kişileri baz alarak söylüyoruz. Ya karşınızdaki daha önce hiç tırnak pardon tırnaklı pide yemediyse? Ayrıca kendisine tırnak pide de dendiği oluyor.

19- Alışmamalı: Kerhane tatlısı Seviye düştü arkadaşlar, uzaklaşalım. Şeklinden desek şeklinden değil, yapılışından desek yapılışından değil. Neye bağladınız da böyle bir isim verdiniz canım halka tatlısına. Bakınız ne kadar güzel Samantha’yı hatırlatan halka ismi var. Ayıp kelimeler kullanıyorsunuz.