Hastalara tarhana çorbası fayda etmiyor mu? Şaşırtan açıklama

Hastalara tarhana çorbası fayda etmiyor mu? Şaşırtan açıklama

Son günlerde herkes bunu soruyor : Hastalara tarhana çorbası vermeyin

Hemen hemen her hasta olduğumda anneciğim Tarhana çorbası içmemi öneririr ve yapardı.
İnternette tarhanayla ilgili araştırma yaparken tuhaf bir habere rastladım.

Hemen hemen bir çok haber siteside bu haberi kullanmış. Tarhana hastalara vermeyin yazıyor.
Bilgilerde Uzman Diyetisyen Işın Sayın'a ait.

Nekahat dönemindeki hastalara verilen çorbalardan biri olan Tarhanayı geleneksel yöntemlerle pişirdiğinizde, çorbayı içtikten sonra bir takım rahatsızlıklar görülebileceğini söyleyen Uzm. Dyt. Işın Sayın, “Toplumda geniş sayıda hastada, tarhanayı takip eden saatlerde: Aniden şiddetli acıkma, tatlı veya unlu mamül tüketme arzusu, tahammülsüzlük, uyku bozuklukları, esneme nöbetleri, halsizlik, zihinsel bulanıklık, odaklanma güçlüğü, sinirlilik, duygusal hassasiyet ve alınganlık, öfke kontrolünün elden çıkması gibi reaktif hipoglisemi ile uyumlu belirtiler de beraberinde hortlayabiliyor. Reaktif hipogliseminizin ne kadar şiddetli olduğuna bağlı olarak bu belirtilerin bir kısmı ortaya çıkabilir.Bebek ve çocuklar açısından da, besleyici değerinin yetersiz olduğunu söylemek zorundayım” diye konuştu.

Evet haber bu şekilde devam ediyor :  Oysa bana kalırsa Tarhana oldukça faydalı bir çorba. Geçtiğimiz ay çok ağır bir enfeksiyon geçirdim. Üşütme ve üst solunum yolu enfeksiyonu ister inanın ister inanmayın bol acılı tarhana çorbasıyla kendime gelebildim.

Üstelik tek bir antibiyotik dahi kullanmadım. Kim ne derse desin internette son günlerde bu konu sıkça dolaşında düşüncelerimi yazmak istedim : Bakmayın siz hastalara tarhana çorbası vermeyin diyenlere için kana kana :)

Sadık Şimşek