Hafife alınmaması gereken Tiroid hastalığının 13 belirtisi

Hafife alınmaması gereken Tiroid hastalığının 13 belirtisi

Özel Ümit Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Servet Emeksiz, tiroid (guatr) hastalıklarının en sık görülen belirtilerini anlattı.

Emeksiz tiroid bozukluğunun 13 belirtisini şöyle sıraladı:


“Yorgunluk ve uyku bozuklukları, kilo değişimleri, mod ve zihinsel değişiklikler, bağırsak problemleri, kas ya da eklem problemleri, düzensiz adet, kısırlık, libido problemleri, saç ve derideki değişiklikler, vücut sıcaklığı, kolestrol problemleri, kan basıncı, kalp hızı, boyun genişlemesi.”


Tiroid hastalığında önemli risk faktörleri olduğunu da belirten Emeksiz, “Hastalığın risk faktörleri arasında yaş, cinsiyet ve sigara önem taşımaktadır.

Bazı insanlar tiroid problemlerine daha yatkındır.

Hem genetik hem de çevresel faktörler hipertiroidizm ve hipotiroidizm gelişimine neden olur. Eğer ailede tiroid problemi öyküsü varsa, sizinde tiroid probleminizin olma ihtimali çok yüksektir. Özellikle yaşlı nüfusta kadınlarda daha yüksek oranda görülür, kadınlar erkeklere göre 5 ya da 6 kat daha fazla risk altındadır.

Sigaranın içindeki siyonid tiroidin çalışmasına karşı bir rol oynar. Sigaranın tiroid üzerindeki en önemli etkisi hipertiroidizme neden olmasıdır” diye konuştu.