Çürümüş Domatesi Çöpe Atmak Kadar Yanlış Bir şey yok Böyle Kullanın O sorunu bitirir

Çürümüş Domatesi Çöpe Atmak Kadar Yanlış Bir şey yok Böyle Kullanın O sorunu bitirir

Çürümüş Domateslerle harikalar yaratın. Eğer sizde atanlardansanız bu hatadan vazgeçin. Domatesin bu yararını eminiz daha önce duymadınız

Ayvar Sezonu gelince Domatesler Biberler bir hayli değerli oluyor. Ancak gereğinden fazla alınan domatesler bu dönemde çürüyünce çöpe atılıyor

Oysa ziyan etmemeniz için harika bir bilgiden sizlere söz edeceğiz. Kuzey Makedonya genelinde biliyorsunuz domates ucuzdur bu nedenle çok fazla alıyor kış için ayvar yapıyoruz. Çürüyen domatesleri ise çöpe atıyoruz. Oysa bu çok hatalı bir şey.

Çürüyen Domatesleri Sakın Çöpe atmayın şimdi öğrenecekleriniz sizi gerçekten şaşırtacak: Çünkü Çürüyen Domateslerle harikalar yaratabileceksiniz:

çürüyen Domatesle peki neler yapılabilir. Bunları sizler için sıralayan Mynet gerçekten yine harika bir iş başarmış: İşte o harika bilgiler

SALÇA

Salça yapımında fazla olgunlaşmış ve çürümeye başlamış domatesleri kullanabilirsiniz. Nasıl ezik ve şekli bozuk ya da çürümeye başlamış meyvelerden reçel yapmayı tercih ediyorsak aynı şekilde çürümeye yeni başlamış domateslerden de salça yapımını düşünebilirsiniz. Elbette yapımında çürüyen kısımları ve kabukları uzaklaştırmayı tercih edebilirsiniz. Bu kısımları da çöpe atmak yerine toprakla karıştırıp gübre olarak kullanabilirsiniz.

KONSERVE

Yemeklere konulacak olan salçayı hazırladık. Peki sene boyu kızartmalara eşlik edecek olan domates soslarında da çürümeye başlamış domates kullanılamaz mı? Elbette kullanılabilir. Domatesleri küp küp doğrayıp pişirerek konserve domates hazırlayabilir, yazın mis gibi kokusunu konserve domateslerle soğuk kış günlerinde hissedebilirsiniz.

DOMATES YETİŞTİRMEK

Domates, içerisinde bitkinin tohumlarını taşıyor. Bu da demek oluyor ki domatesi çekirdek yani tohumlarıyla birlikte ekerseniz domates çimlendirebilir ve fidelere sahip olabilirsiniz. Domates salçası ya da konservesi hazırlarken ayırdığınız çürük kısımları domates çekirdeklerini de içerecek şekilde toprağa gömün, ardından bir miktar sulayın. Toprak kurudukça sulamaya devam edin. Bir süre sonra çimlendiğini ve filiz verdiğini fark edeceksiniz. Sonrasında da gelsin mis gibi organik domatesler.

MASKE

Eğer domates alerjiniz yoksa fazla olgunlaşmış ve çürümeye başlamış domates sizin için harika bir maske olabilir. İçerdiği antioksidanlar cildinizin aydınlık, canlı ve genç görünmesini sağlar. Kuru, hassas ve alerjik ciltlere önerilmeyen bu maskeyi önce cildinizin fazla görünmeyen küçük bir bölümünde deneyerek vücudunuzun alerjik reaksiyon gösterip göstermediğini kontrol etmeniz daha sağlıklı ve iyi sonuçlar almanız bakımından önemli.

Görüldüğü gibi çöp olarak gördüğünüz çürümüş domatesin bile birden çok faydası var. Sizlerde bu bilgiler doğrultusunda domatesleri artık çöpe atmak yerine domateslerinizi değerlendirebilirsiniz.

kaynak: MYNET.COM -USKUPHABER.COM