1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gerçekleri öğrenmeye hakkı var
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gerçekleri öğrenmeye hakkı var

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gerçekleri öğrenmeye hakkı var

Türkiye'nin Üsküp Büyükelçisi Tülin Erkal Kara'nın görevden alınarak yerine yeni elçi ataması kararı Kuzey Makedonya'daki Türk toplumunda tepkiye yol açtı.

A+A-

Elçi Kara'nın görevden alınmasının ardından çok sayıda kişi üzüntüsünü paylaşırken kararın yanlış olduğunu vurguladılar.

Çok sayıda Kullanıcı Üsküp Haber'e bu haberin yalan olması gerektiğine dair yorumlar gönderdiler.
Maalesef ki haber gerçekti.

Tülin Erkal Kara göreve geldiğinde ilk işi Bu topraklarda yaşayan Türk toplumuyla bağları güçlendirmek olmuştu. Gitmediği köy ulaşmadığı yetim kalmamıştı. Botu olmayan montu olmayan evlatlarımıza sahip çıkmıştı. Engelli dostuda olan Tülin Erkal Kara düzenlemiş olduğu yardım kampanyası sayesinde Makedonya'daki engellilerin sesi durumunda olan Ertan Şakir isimli bir gence sahip çıkarak ev almasına vesile olmuştu. 


Geçtiğimiz aylarda Kuzey Makedonya tarihinin en kanlı kazalarından birisi olan Trafik kazasında Türk,Makedon ve Arnavut demeden hayatını kaybedenlerin ailelerinin acısına ortak olup onlarla aynı yas evinde gözyaşı dökecek kadarda ana bir insandı. Kendisine zaten bir çok Türk soydaşımızda Anamız ve Nene hatun lakaplarını takmışlardı.


Adına şiirler yazan şairlerimiz bile vardı. Bunlardan biriside Genç Şair Yaser Salim'di.. Bir diğer isim ise Rabie Ruşid. Yazdığı şiirdeki ifadeler ise oldukça anlamlıydı :


Karış Karış uğradığınız her toprağımıza ,bizi bizden iyi bilirsiniz. Kulak verdiniz sesimize
Ses oldunuz kesilen nefesimize. Sevdik sizi.. Diyerek Adeta Tülin Erkal Kara'yı bir iyilik meleği ilan ediyordu işte genç şaiirimiz Rabie Ruşid..
Bitti mi ? Bitmedi..


Ecdamızın eserlerine sahip çıkıp Ohri'deki Ali Paşa camiisini ise bütün engellemelere rağmen restore edilmesine katkı sunup Makedonya'nın incisi Ohri'de ecdamıza ait bu eserin hizmete açılmasına vesile olan Tülin Erkal Kara takdir edilmezde ne yapılır ki ?


Bütün bunları bir kenara bırakalım. FETÖ'nün en çok korktuğu isim kim diye sorsanız Üsküp Sokaklarında alacağınız yanıt bellidir. Tülin Erkal Kara'dır derler. Soyadı gibi GözüKara olan Büyük Elçi Tülin Erkal Kara örgütle bağlantılı olduğu defalarca dile getirilen kuruma ait tabelanın Üsküp meydanından sökülüp atılmasında imzası olan isimdir.


Örgütle bağlantılı olduğu açıkça vurgulanan yayın organının yine aynı şekilde Üsküp'ün dört bir tarafından gözüken tabelasının indirilmesinde de imzası olan isimdir. Hatırlarsınız o tabela indirildiğinde Türkiye basınında yapılan haberleri.


Maarif vakfına bir çok engelleme ilk başlarda çıkarılmasına rağmen mücadeleci ruhuyla Faaliyet göstermesine vesile olmuş ve bugün Kuzey Makedonya'nın gözde eğitim kurumları haline gelmesine katkı sağlamıştır.
Bugün Örgüt gerek medya gerek eğitim ayaklarında darbe yediyse bu işin arkasındaki isim Tülin Erkal Kara'dır.


Görev süresi boyunca FETÖ'nün korkulu rüyası haline gelen bir büyükelçi ödüllendirilmesi gerekirken görevden nasıl alınır?


Sadece Makedonya basınında değil Avrupa basınında dahi Büyükelçi Tülin Erkal Kara'dan rahatsızlıklarını dile getiren FETÖ  mensupları bu kararla düğün bayram ediyorlar.


FETÖ mensupları Kara'nın sınır dışı edilmesi gerektiğini istiyorlardı.
FETÖ mensupları Kara'nın kendilerini hedef aldıklarını iddia ediyor ve her platformda bu konuyu dile getiriyorlardı.
Bir çırpıda böylesine gözü kara bir mücadele nasıl silinebilir.
FETÖ ile mücadele eden böylesi bir Büyükelçi nasıl görevden el çektirilebilir.


Görevden alınması kararı sonrası kendisine ulaşmaya çalıştık. Duygu ve düşüncelerini alabilmemiz  için . Ama kendisi ile bu konuyla ilgili bir görüşme sağlayamadık. Zira Üsküp Haber'e ulaşanlar sadece Türkler değildi. Arnavutlar ve Boşnaklarda bu karardan rahatsızlar.

İlk kez bir Türkiye büyükelçisi bizlerin bir olduğuna vurgu yaptı. Asimilasyon politikalarının karşısında durdu ve bizlere sahip çıktı demekteler. Büyükelçi Kara'yı takip edenler bilir. Kendisi hiç bir şekilde ayrılık gayrilik güdenlerden asla ve asla olmamıştır. Burada birlik ve beraberlik için mücadele ettiğini herkes bildiği için bu karardan rahatsızdır.


Bu kararın ne yazık ki yanlış olduğunu herkes bildiği halde sesini çıkarmıyor çıkaramıyor. Yol yakınken birilerinin bu kararı Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sn Recep Tayyip Erdoğan'a iletmesi gerekiyor.


Gerçekleri bilmek herkesten en çok Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hakkıdır. 15 Temmuz hain darbe girişiminde hedef olan isim bizzat kendisidir.


15 Temmuz'da kendisini hedef alanlar bugün Büyükelçi Kara'nın en büyük düşmanlarıdır. Sebebide açıktır. Gözü kara bir şekilde yürütmüş olduğu mücadele. Onlar sınır dışı edilmesini isterken Türkiye'nin Elçi Kara'yı görevden alması ise FETÖ ile mücadelenin gelmiş olduğu noktaya zarar verir. 


İncecik bu ayrıntıyı herkesin görmesi gerekir. Ve Kara'nın görevden alınması Kararının geri çekilmesi gerekir.Aksi takdirde bu karar Elçi Kara'nın sınır dışı edilmesini talep eden FETÖ destekçilerinin amaçlarına ulaşmasından başka bir şey değildir..


Unutmadan Belki Cumhurbaşkanı  Sn Recep Tayyip Erdoğan'ın haberi vardır yoktur bilinmez ama Büyükelçi Tülin Erkal Kara Makedonya'da da Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret edenlerin peşini bırakmamıştır. Nasıl olsa Türkiye'de değiliz istediğimizi söyleriz diyenlerin karşısında durmuş ve bu isimlerle ilgili hukuki mücadele başlatmış isimdir. 


Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret eden bir şahsın Makedonya'da ceza almasını sağlayarak bu kararın emsal olmasınıda sağlamıştır. Böylesine Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bağlı olan ve Türkiye'nin her daim yanında olan bir isimle ilgili Ahmet Davutoğlu'nun kuracağı partiye katılacağı dedikodularını yayanlarda hangi amacı güderler bilinmez ama geçtiğimiz günlerde gereken cevabı üstü kapalı bir şekilde Maarif Vakfının yeni eğitim öğretim yılındaki yapmış olduğu konuşmayla çürüterek Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bağlılığını açıkça ilan etmiştir.

Nitekim Sosyal medyada yaptığı paylaşımda Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın iradeleriyle Dünya'nın dört bir köşesinde kurulan Maarif Vakfı'nın Makedonya'daki eğitim öğretim yılı açılışına katıldık diyerek bu iddiaları ortaya yayanlarada gereken cevabı vermiştir. Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi Maarif vakfı Makedonya'da hizmete açılmadan önce bir çok engeller çıkarılmış ve bu engelleri tek tek aşarak Makedonya'da var olmasını sağlamış bir isimdir Tülin Erkal Kara.


İrade Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ise bu iradenin Makedonya'da yeşermesi içinde katkı sunan bir elçidir işte Tülin Erkal Kara.


Başlıktada ifade ettiğimiz gibi Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gerçekleri öğrenmeye hakkı var. Hemde fazlasıyla.


Dikkate alınır alınmaz bilinmez . Ama Makedonya'daki Türk toplumu ve Akraba toplulukları olan Arnavutlar,Boşnaklar bu karardan rahatsızdır. Ve bu karardan Geri dönülmesini istemektedir.
 

Önceki ve Sonraki Haberler