Cildinizi et benlerinden kurtaran ev yapımı tarif

Cildinizi et benlerinden kurtaran ev yapımı tarif

Zararsız olan ancak estetik açıdan can sıkan et benlerinden ev yapımı basit tariflerle birkaç gün içinde kurtulabilirsiniz.

Kekik otu yağı

Güçlü bir antibakteriyel olan kekik otu yağı cildinizdeki et benini birkaç günde kurutup, kendiliğinden düşmesini sağlayacak. 4 ila 6 damla hindistan cevizi yağına 2 ila 3 damla kekik otu yağı ekleyip iyice karıştırın. Karışımı günde 3 defa doğrudan cildinize uygulayın. Bu işlemi et beninden kurtulana kadar tekrarlayın. Kekik otu yağını her zaman taşıyıcı bir yağ ile kullanmaya dikkat edin. Çünkü kekik otu çok güçlü olduğundan tek başına kullanılması ciltte tahrişe ve kızarıklıklara yol açabilir. Bu karışım göz çevresinde kullanılmamalıdır.

Çay ağacı yağı

Antibakteriyel ve antiviral özellikleri olan çay çiçeği yağı et benlerinden kurtulmak için ağrısız bir çözüm sunar. Et benini ve etrafını sabunlu suyla temizleyip, tamamen kurulayın. Daha sonra bir miktar pamuğu suda ıslatıp suyunu sıkın. Islak pamuğun üstüne birkaç damla çay çiçeği yağı damlatıp et benine ve etrafındaki alana masaj yaparak, günde 3 kere uygulayın. Çay çiçeği yağını et benine ve cildinize uygulamadan önce sulandırmayı ihmal etmeyin. Aksi takdirde çay çiçeği sert yapısından dolayı cildinizde tahrişe sebep olur.

Limon suyu

Güçlü bir antiseptik olan limon suyu, et benindeki hücrelerin yapısını bozarak kurumasına yardımcı olur. Kuruyan et beni bir süre sonra kendiliğinden düşer. Limon suyunu sorunlu bölgeye uygulamadan önce et benini ve çevresini temizleyip iyice kurutun. Bir yumak pamuğu yarım limonun suyuyla ıslatıp direkt olarak et benine ve etrafına uygulayın. Limon suyunu durulamadan önce cildinizde 10- 15 dakika kalmasına izin verin. Bu yöntemi günde 3 kere, et beniniz kuruyup düşene kadar uygulayabilirsiniz.

Elma sirkesi

Elma sirkesi de et beninin kuruyup düşmesini sağlayacak doğal yöntemlerden birisi. Et benini ve çevresini sabun ve suyla temizleyip tamamen kuruladıktan sonra bir miktar pamuğu 2 yemek kaşığı elma sirkesiyle ıslatın. Daha sonra, et beninin sirkeyle iyice ıslandığından emin olana kadar masaj yaparak uygulayın. Günde 3 defa, et beni kuruyup düşene kadar tekrar edin. Asidik bir yapısı olan elma sirkesi cildinizde birkaç dakika yanmaya sebep olabilir. Eğer hassas bir cildiniz varsa veya bu yanma hissinden tamamen kurtulmak istiyorsanız elma sirkesini suyla seyreltebilirsiniz.

Kaynak : MYNET