Çekirdek Sevenlere uyarı: Ay Çekirdeği Yerine Kabak Çekirdeği Yerseniz o sorun biter

Çekirdek Sevenlere uyarı: Ay Çekirdeği Yerine Kabak Çekirdeği Yerseniz o sorun biter

Akşam Dizi izlerken Yediğiniz Çekirdeğin Zararını Duyunca İnanamayacaksınız. Keyfiniz kaçabilir

Genelde Dizi izlerken veya parka vs giderken mutlaka çekirdek alırız . Keyif verdiğine inanırız çekirdeğin oysa bir avuçtan fazlasının keyfimizi kaçırabileceği ortaya çıktı

Nasıl mı? Bugün günümüzde bir çok insan fazla kilolarından rahatsız olur. İşte Çekirdek tamda buna neden oluyormuş.İşte uzmanların herkesi ilgilendiren önemli uyarısı:

Türkiye Gazetesi'nden Ziyneti Kocabıyık'ın haberine göre günde bir avuçtan fazla tüketilen ay çekirdeğinin fark etmeden kilo aldırabileceğini söyleyen Medipol Pendik Üniversite Hastanesinden Diyetisyen Gizem Gençyürek “Kavrulmuş ve tuzlanmış çekirdeği aşırı miktarda tüketmek kalp, hipertansiyon gibi rahatsızlıkları tetikleyebilir. Günde bir avucu geçmeyin” dedi.

Ay çekirdeğinin yağ oranı diğer kuruyemişlere göre daha yüksek olduğunu söyleyen Gençyürek “Kabak çekirdeğinde ay çekirdeğine göre daha az yağ bulunur. İçerdiği yüksek miktarda çinko, magnezyum ve doymamış yağ asitleri ile kalp sağlığını korumaya yardımcı olan kabak çekirdeği, yüksek çinko içeriğiyle hafızayı güçlendirir. Kabak çekirdeği beyin sağlına faydalarının yanında bağışıklık sisteminin kuvvetlendirilmesinde de etkilidir” dedi.

Kavurma işleminin yağ oranını artırdığını da hatırlatan Gençyürek, hem kabak hem de ay çekirdeğini çiğ olarak tüketmek gerektiğini söyledi.