Bugüne kadar boşuna çile çekmişiz bir tutam rezeneyi kaynatıp içince o sorun geçiyor

Bugüne kadar boşuna çile çekmişiz bir tutam rezeneyi kaynatıp içince o sorun geçiyor

Türk mutfağının eşsiz lezzetlerinden olan Rezene Çayının Vücuda Faydalarını Duyunca Hemen İçmek İsteyeceksiniz!

Kendine has kokusu ve tadı ile bilinen rezene oldukça faydalı bir bitkidir Mutfakta yemeklerde kullanıldığı gibi demlenerek çay olarak tüketilebilir. Birçok sağlık sorununa karşı etkili olan rezene A ve C vitaminlerini de içinde barındırır. Mineraller ve vitaminler açısından oldukça zengindir.

Çok eski yıllardan itibaren bağırsak problemleri, gaz ve uykusuzluk gibi sıkıntılar için tüketilmektedir. Anadolu da Arapsaçı adı ile de bilinir. Akdeniz bölgesinde yetişen bitkilerden biridir. Peki, rezene çayının vücudumuza faydaları neler?

Rezene Çayı Faydaları Neler?

  • Sindirim sisteminde ve midede oldukça etkilidir. Meydana gelen gaz, şişkinlik ve kramplarda tüketilebilir. Bu sorunları oldukça hafifletecek ve rahatlatacaktır. Kabızlık problemlerinde kullanılabilir. Aynı zamanda ülser rahatsızlığına sahip olan kişilerde oluşan bakteriler ile savaşarak hastalığı ve ağrıları hafifletmektedir.
  • Solunum yolu problemlerinde etkilidir. Gribal enfeksiyonlarda bağışıklığı güçlendirmek için kullanılabilir aynı zamanda balgam söktürücü özelliği ile öksürüklere karşıda kullanılabilir.
  • Uyku problemlerinde etkilidir. Strese bağlı oluşan ve kronikleşen uyku problemlerinde kullanılabilir. Sinir sisteminde etkilidir. Rahatlatmakta ve stresi azaltmaktadır.
  • Ağrı kesici özelliği vardır. Adet sancılarında kullanılabilir. Kasılan kasları gevşetmekte ve ağrıların azalmasını sağlamaktadır. Baş ağrılarında da etkilidir.
  • Kan basıncını düzenlemeye yardımcı olur. Tansiyonun dengelenmesini sağlar.
  • Cilt ve cilt lekelerine kullanılabilir. Çayı içilerek tüketildiği gibi soğuduktan sonra harici olarak da kullanılabilir. Pamuk yardımı ile cilde sürülebilir. Göz şişkinleri içinde soğumuş rezene çayı bir pamuk yardımı ile kapalı göz üzerinde biraz bekletilerek şişkinlikler hafifletilebilir.
  • Metabolizmayı hızlandırır. Kilo vermek isteyenler kullanabilir. Ödemin vücuttan atılmasını sağlar.
  • Anne sütünün artmasını sağlar. Annelerin süt miktarının artmasına katkı sağlar. Aynı zamanda bebeklerin gaz sancıları alır. Ama anneler ve bebekler üzerinde kullanılmadan önce bir doktora mutlaka danışılması gerekmektedir.

Rezene Çayı Nasıl Yapılır?

Genellikle kolay bulunabilen bir çaydır. Aktarlarda ya da marketlerde bulunabilir.  Yapımı da oldukça basittir. 2 çay kaşığı rezene tohumunu havanda hafif hafif ezin. Cezveye bir su bardağı kadar su ekleyip ocağa alın. Kaynamaya başladıktan sonra üzerine tohumları ekleyin. 2 dakika daha kaynadıktan sonra ocaktan alın ve dinlenmesi için kenara bırakın. Daha sonra süzerek ılık olarak tüketin.

Önemli Not!

Bütün bitki çayları gibi rezene çayı da kullanılmadan önce mutlaka doktora danışılmalı ve öyle kullanmalıdır. Yan etkileri olabileceği gibi başka rahatsızlıklarınızı da tetikleyebilir. Hamileler, kronik rahatsızlığı olanlar ve bebeklerde dikkatli kullanılmalıdır. Aşırıya kaçılmadan tüketilmelidir.

İlgili Haberler