Bu tarif Klozet Temizliğinde Bir Efsane. Artık herkes Bu Yöntemi Kullanıyor

Bu tarif Klozet Temizliğinde Bir Efsane. Artık herkes Bu Yöntemi Kullanıyor

Klozet temizlemenin en pratik 10 yolu

Evde en çok titizlendiğimiz odalardan biri de tuvallettir. Eğer siz de temizliği hijyeni sağlamak için denemedik yöntem bırakmayanlardansanız işte tuvaleti temizlemek için 10 pratik yöntem...

Sirke
Özellikle beyaz sirke hem etkili bir temizleyicidir, hem de çamaşır sularından çok daha güvenilirdir.  Su lekelerini yok etmek için tuvalet kağıdını sirkeyle ıslatıp doğrudan lekenin üstüne koyun. Kağıdı bir gece orada bırakın, ertesi gün sifonu çekin ve lekeler gitsin.

Kaynar su
Tıkanan tuvaletleri kimyasal kullanmadan açmak istiyorsanız, bir cezve kaynar suyu tuvalete dökün.

Balonlu ambalaj
Sifon tankının terlemesini istemiyorsanız, balonlu ambalaj kullanabilirsiniz. Sifonu çekip tankı iyice boşalttıktan sonra açıp iyice kurulayın. Daha sonra tankın içini ambalajla kaplayın. Bu, izolasyon görevi görecek ve tankın aşırı soğuyup terlemesini önleyecektir.

Karbonat
Tuvaletinizi dezenfekte etmek için yarım bardak hidrojen peroksiti tuvalete döküp yarım saat bekledikten sonra sifonu çekin.


Bebek yağı
Krom yüzeylere bebek yağı uygulandığında sonuca inanamayacaksınız. Kapı tokmaklarını, armatürleri ve duş başlığını temiz bir beze sadece birkaç damla bebek yağı damlatıp ovalayarak cilalayın. Sonra birkaç damla tuvalete de döküp porselen parlayana kadar ovun.

Kola
,Kolanın pas lekelerini ve kireci anında çıkardığını duyduğunuz halde hiç denemediyseniz deneyin. Pas halkasının tamamen kapatacak şekilde bir kutu kolayı tamamen tuvalete boşaltın. En az yarım saat, asidin lekeleri çözmesi için bekleyin. Tuvalet fırçasıyla ovup sifonu çekin. Eğer yeterince etkili bulmadıysanız, 2. öneriyi denemelisiniz.

Ponza taşı

Tuvalette bir türlü çıkmayan  lekelerden kurtulmanın tuhaf ama etkili yollarından birisi de ponza taşı. Başlamadan önce ponza taşını ılık suyla ıslatmayı sakın unutmayın, çizilmeyi önlemek için tuvaletin ve ponza taşının her seferinde nemli olması gerekir. Pası çıkana kadar nazikçe ovalayın ve sifonu çekin.

Tuvalet kokusu

tuvalet kokusu ve temizliği için bir çok ürün mevcut ancak bu ürünlerin aynısını ekonomik şekilde evde yapmak isteyenler için bir tarif:

-1 bardak karbonat,
– Yarım bardak sitrik asit
– Yarım bardak boraks
– 3 çay kaşığı aromatik yağ
– Sprey şişesinde su... Hepsini karıştırıp, içine istediğiniz kokuyu ekleyerek kullanabilirsiniz.

Pet şişe
Eğer tuvaletiniz, su tasarrufu sağlayan yeni modellerden değilse  1 litrelik pet şişenin 4/1’ini kumla, kalanını suyla doldurup su tankına  yerleştirin.  Suyun hacminde yer kaplayacak olan şişe sayesinde her sifon çekişinizde hem tasarruf hem kar etmiş olacaksınız.

Oje
Tuvaletinizin metal aksamını şeffaf oje ile iyiyce boyayarak paslanmasını engelleyebileceğinizi biliyor muydunuz? Üstelik vidaların gevşemesini engelleyeceğinden tuvalet
kapağının bir süre sonra sağa sola kaymasının da önüne geçebilirsiniz.

MİLLİYET