Bu sırrı size kimse söylemez Tiroidinizi sadece bir malzemeyle iyileştirin!

Bu sırrı size kimse söylemez Tiroidinizi sadece bir malzemeyle iyileştirin!

Tiroide İyi Gelen Yiyecekler

Özellikle tiroid yetmezliği tiroid bezlerinin vücutta yeteri kadar çalışmaması sebebi ile meydana gelen ve oldukça büyük rahatsızlıklara neden olan bir hastalıktır. Tiroid bezlerinin yeteri kadar çalışmaması insanların beslenmesi ve uyku düzenini de olumsuz etkilemektedir. Tiroid bezlerinin yeteri kadar çalışmaması ve tiroid yetmezliği sonucunda metabolizma da yavaş çalışmaya başlar.

Tiroid yetmezliğinin belirtileri arasında sürekli yorgunluk hali, kilo alıp verme konusunda birtakım zorluklar, saçların cansızlaşması ve kuruması, kabızlık, kolesterolün yükselmesi, unutkanlığın artması, depresyon ve sürekli sinirlilik hali bulunmaktadır. Tiroid bezlerinin az çalışması ve devamındaki tiroid yetmezliği problemi ağırlıklı olarak kadınlarda görülmek ile birlikte, erkeklerde de karşılaşılan bir problemdir. Aynı zamanda bu hastalık ile ilerleyen yaşlarda daha sık karşılaşılıyor. Başta metabolizmanın yavaşlaması olmak üzere insan vücudunda pek çok başka rahatsızlığa da sebebiyet veren tiroid bezlerinin çalışmaması ve tiroid yetmezliği problemini azaltmak ya da engellemek için beslenmeye de dikkat etmek gerekmektedir.

Çünkü doğru ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları bu hastalığının etkilerinin azaltılmasına yardımcı olmaktadır. Bu yüzden de bazı tüketmeniz gereken ya da tüketmemeniz gereken yiyecekler bulunmaktadır. Örnek olarak, brokoli, lahana, kırmızı ve karalahana, brüksel lahanası, karnabahar, soya, ıspanak, yer fıstığı, böğürtlen, turp, darı ve şeftalinin fazla miktarda tüketilmesi özellikle tiroid hastalarına uzmanlar tarafından fazla önerilmez. Bu sebep ile eğer ki tiroid hastası iseniz bu yiyecekleri tüketirken mutlaka ölçülü bir şekilde tüketmelisiniz. Aynı şekilde tiroid bezlerinin çalışmamasına ve tiroid yetmezliğine iyi gelen yiyecekleri de düzenli olarak ancak vücudunuzun ihtiyacı olduğu miktarın dışına çıkmadan tüketmelisiniz. Şimdi aşağıda tiroide iyi gelen yiyecekleri detaylı bir şekilde inceleyelim.


Tiroide İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1. Dereotu

Dereotu bilindiği üzere insan vücudu için çok sağlıklı bir bitkidir. Aynı zamanda uzmanlar tarafından dereotunun tiroide de çok iyi geldiği söylenmektedir. Çünkü dereotu tiroid hormonlarının dengelenmesine yardımcı olmaktadır. Bu sayede tiroid hormonları daha sağlıklı bir şekilde çalışmaktadır. Aynı zamanda doğru şekilde tüketilen dereotu, nodüllerin küçülmesine ve kimi zaman yok olmasına da yardımcı olabilmektedir. Her ne kadar dereotunu doğru şekilde uygulanmış bir kür olarak tüketseniz de tiroidlerinizi düzenli olarak doktorunuza testler ile birlikte kontrol ettirmelisiniz. Bu sayede dereotunun da ne kadar etkili olduğunu detaylı bir şekilde gözlemleyebilirsiniz. Tiroid bezlerinin çalışması ve tiroid yetmezliğinin ortadan kalkması için hangi gıdayı tüketirseniz tüketin mutlaka düzenli olarak doktor kontrolünde olmanızda fayda vardır.

2. Balık


Tiroid probleminde omega 3 yağ asitleri de büyük bir önem taşımaktadır. Bu yüzden balık tüketimi de bu hastalık ile mücadele etmek konusunda önemli bir role sahiptir. Çünkü balık içerisinde bol miktarda omega 3 yağ asitleri bulunduran önemli bir besin kaynağıdır. Bu sebeple düzenli olarak ancak kesinlikle aşırıya kaçmadan balık tüketmelisiniz. Bazı uzmanlar balık tüketim sıklığını haftada iki kez tüketmek olarak belirlemişlerdir. Siz de böyle uygulayabilirsiniz. Ancak yine de en doğru tavsiyeyi almak amacıyla önce doktorunuza bir danışmalı ve ona göre balık tüketim sıklığını belirlemelisiniz. Unutmamalısınız ki ne kadar faydalı olursa olsun her gıdanın aşırı miktarda tüketimi bir takım sağlık sorunlarını da beraberine getirebilmektedir. Bu yüzden beslenme konusunda çok dikkatli olmak gerekmektedir. Ancak yine de söylenmelidir ki balık genel anlamda besin değeri çok yüksek ve çok sağlıklı bir besindir. Özellikle tiroid hastalığı için balık çeşitlerinden somon, ton balığı, uskumru, morina ve orkinos oldukça değerlidir. 

3. Ceviz

Tiroid hastalığı konusunda selenyumun da yeterli miktarda vücuda alınması çok önemlidir. Ceviz de içerisinde bol miktarda selenyum bulundurmaktadır. Bu sebeple eğer tiroid rahatsızlığınız var ise yeterli miktarda ceviz tüketebilirsiniz.

4. Kepekli Ekmek

Tıpkı ceviz gibi kepekli unlar da içerisinde bol miktarda selenyum bulundurur. Bu sebeple kepekli ekmek tüketimi de çok önemlidir. Özellikle beyaz ekmek yerine kesinlikle kepekli ekmek tercih etmek tiroid hastalığıyla başa çıkma konusunda size fazlaca yardımcı olacaktır.

5. Yumurta


Yumurta zaten herkes tarafından bilinen çok sağlıklı bir besindir. Çinko da tiroid hastalığına çok iyi gelen bir mineraldir ve vücudun ihtiyacı kadar alınmalıdır. Yumurta da çinko bakımından zengin bir yiyecektir. MYNET.COM